Aracınız Kışa Hazır mı?

Aracınız Kışa Hazır mı?

Aracınızı soğuk kış şartlarında da sorunsuz bir şekilde kullanmak ve güvenle seyahat edebilmeniz adına taşıtınızın kışlık bakımlarını yaptırmalısınız. Alacağınız önlemlerle kış aylarında araç performansınızın düşmesinin önüne geçebilir, olası kazaları engelleme yönünde bir adım atarak sizi, sevdiklerinizi ve trafikteki diğer insanların zorlu hava şartlarında yaşadığı riski minimuma indirebilirsiniz.

Yaz aylarının geride bırakılması ve hava sıcaklıklarının yavaş yavaş düşmeye başlamasıyla birlikte motorlu taşıtların kış bakımlarını yaptırmak kaçınılmaz hale gelmektedir. Havaların soğuması başta motor performansı olmak üzere motorlu taşıtınızın pek çok fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir. Kış mevsimi etkilerini iyiden iyiye hissettirmeye başlamadan önce aracınızı soğuk havalara hazırlamak araç performansınız açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Aracınızı soğuk kış şartlarında da sorunsuz bir şekilde kullanmak ve güvenle seyahat edebilmeniz adına taşıtınızın kışlık bakımlarını yaptırmalısınız. Kış şartlarında sıkça karşılaşılabilecek hava koşullarına kaygan zemine veya kısıtlı görüş mesafesi gibi durumlara hazırlıklı olmanız, ortaya çıkabilecek olumsuz senaryoları önlemektedir. Alacağınız önlemlerle kış aylarında araç performansınızın düşmesinin önüne geçebilir, olası kazaları engelleme yönünde bir adım atarak sizi, sevdiklerinizi ve trafikteki diğer insanların zorlu hava şartlarında yaşadığı riski minimuma indirebilirsiniz. Kışlık bakımları yapılmayan araçlarda yakıt sarfiyatının da önemli ölçüde artabileceği bilinirken olası yolda kalma durumlarına karşı bu bakımları yaptırarak hazırlıklı olmak sizi zorlu hava koşullarına karşı bir adım öne geçirmektedir. Bakımı yapılmayan araçlar olası arıza durumlarında sahiplerini oldukça yüklü faturalar çıkarmaktadır, bu açıdan incelendiğinde de bakım yaptırmak riskleri en aza indirmesi açısından ekonomik olarak oldukça makul bir karardır. Araç kış bakımı yapılırken kış şartlarında aracınızdan en iyi performansı alabilmeniz ve olumsuzluklarla başa çıkabilmeniz adına tasarlanmış olan antifriz eklenmelidir. Bu ürün motorun zorlu kış şartlarında donmasını önlemektedir ve motor ömrünüzü arttırmaktadır. Düşük sıcaklıkla birlikte motorların çalışmaya başlaması güçleşebilir, bu sebeple akünüzün tam kapasiteyle çalışıyor olması gerekmektedir. Kış mevsimi başlamadan akü, akü suyu kontrol edilmeli, su seviyesi yetersizse üstü tamamlanmalıdır. Araçların ateşleme ve elektrik sistemlerinde soğuk hava koşullarında yaşanılan aksaklıklar yakın tüketimini %10’a kadar arttırabilmektedir. Bu sebeple buji tırnaklarının temizliği, ayarı yapılmalı ihtiyaç duyulması halinde bujiler değiştirilmelidir. Araç termostat ve soğutma sistemi ayarı kış koşullarına göre ayarlanmalıdır. Soğutma sistemi motor ve aracın hareketli aksamının sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi adına büyük önem taşımaktadır. Soğuklar bastırmadan önce otomobilinizin direksiyonun fonksiyonundan, elektrik üretilmesine kadar pek çok alanda rolü bulunan V kayışını da kontrol etmelisiniz. Yaz aylarında sıcak sebebiyle sarkma yapabilen aksamı diğer kış hazırlıkları kapsamında yetkili servise kontrol ettirebilirsiniz.


Kar ve Buzlanmaya Karşı Alınabilecek Önlemler

Kışın beraberinde getirdiği en çetin hava olaylarından biri kuşkusuz kar yağışıdır. Kar yağışı estetik açıdan büyük bir güzellik ortaya çıkarsa da özellikle sürücüler için büyük bir risk teşkil etmektedir. Kar yağışı sonrası yollarda kar birikmesi, donma gibi sorunlar meydana gelmekte ve bu sorunlar araçların kaymasına yol açabilmektedir. Sürücülerin manevra şansını önemli ölçüde engelleyen bu durumlar, yüksek hızda seyredilmese dahi can ve mal kaybıyla sonuçlanabilecek kazalara yol açabilmektedir. Aracınızın karlı havalardaki performansını bire bir etkileyen en önemli unsurlar arasında lastikler gelmektedir. Özellikle kar yağışının görüldüğü bölgelerde yaşayan sürücülerin, kara kış bastırmadan önce kar lastiği ihtiyaçlarını gidermeleri ve bu zorlu yol koşullarına araçlarını hazırlamaları büyük önem taşımaktadır. Bu ürünler özel yapıları sebebiyle soğuk, karlı zeminlerde daha iyi yol tutuşu sağlayarak sürücülerin araçlarını daha güvenli kullanmalarını sağlamaktadır. Araç lastiklerini mevsime uygun olarak değiştirirken lastik havalarının da iyi ayarlanması oldukça önemlidir. Bunların yanı sıra özellikle kışın kar yağışının görüldüğü bölgelerde yaşayan araç sahipleri bagajlarında zincir bulundurmalı, ihtiyaç halinde lastiklerine zincir bağlayarak yolcuklarına daha güvenli bir şekilde devam etmelidir. Kış şartları, sürücülerin görüş mesafesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Yağış, sis gibi doğa olayları bunun temel sebebiyken lastikleri erime yapmış, aşınmış bir silecek ile yolculuk yapmak sürücü açısından oldukça zorlayıcı olmaktadır. Silecek lastikleri özellikle yaz aylarında sıcak sebebiyle gevşer ve zarar görür bunun yanı sıra kullanıldıkça da eskirler ve belirli bir süre sonra değiştirilmeleri gerekmektedir. Kış yaklaşırken size net bir görüş sağlaması gereken sileceklerinizi kontrol etmeli, ihtiyaç duyuluyorsa değiştirmelisiniz.


Araç Kış Setleri İşinize Yarayabilir

Kış iklimin sert geçtiği bölgelerde her daim hazırlıklı olmak oldukça önemlidir. Kış hazırlıkları çerçevesinde aracın bünyesinde yer alan parça ve ürünlerin dışında kış aylarındaki olumsuzlukları gidermek adına yan ürünler de üretilmektedir. Buğu giderici gibi ürünler de özellikle yağmurlu havalarda daha rahat yolculuk etmenizi ve seyir halinde kalmanızı sağlamaktadır. Bu gibi ürünler tek tek satıldığı gibi soğuk hava koşullarında ihtiyaç duyacağınız tüm ürünleri içeren versiyonları kış setleri adı altında da satılmaktadır. Bu setlerin içerisinde buğu önleyici sprey, yağmur kaydırıcı sprey, buz kazıyıcı, buz çözücü sprey ve cam suyu bulunmaktadır. Araç içi ve dışındaki hava sıcaklığı farkından ötürü camda oluşan ve görüş mesafesini düşüren buğulanmalara karşı buğu giderici veya önleyici sprey kullanmak oldukça faydalıdır. Karlı bir günde aracınızı park ettikten bir süre sonra araç üzerinde, ön camda kar ve buz birikmektedir. Özellikle altta kalan buzlar, üstten gelen basıncın da etkisiyle buza dönüşmektedir. Yola çıkmadan önce kar ve buzu temizlemeniz gerekmektedir. İşte bu sebeple aracınızda bulunacak buz kazıyıcı ile buzu temizleyebilir, buz çözücü vasıtasıyla ise inatçı ve sert buzları eriterek aracınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Olası olumsuz hava koşullarına dair ihtiyaç duyacağınız tüm yan ürünler, bagajınızda bir acil durum seti gibi kullanıma hazır halde yer almalıdır.


Tekzen'in Araçlar İçin Kış Ürünlerini Keşfedin!

Aracınızı kışa hazırlamak, aracınızın kullanım ömrü ve sizin güvenliğiniz açısında oldukça önemlidir. Zorlu kış şartlarına hazırlanmamış bir araçla, kış aylarında yapılacak yolculuk oldukça büyük bir kaza ve yolda kalma riski taşımaktadır. Bu riskleri en aza indirmek ve en zorlu şartlarda bile güvenli bir sürüş tecrübesi yaşamak adına aracınızın kış bakımlarını tamamlamalısınız. Kış aylarına aracınızı hazırlamak için ihtiyaç duyduğunuz ürünleri kaliteli ve geniş bir ürün yelpazesi sunan Tekzen üzerinden kolayca bulabilir, inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Araçlar için kış ürünleri seçerken ekonomik ve kaliteli ürünleri satın alarak bütçe dostu kararlar verirken kışa ve kışın getirdiği zorlu şartlara da hazırlanabilirsiniz.


Benzer işler Böyle Yapılır.

Aracınız Kışa Hazır mı?

Yorumlar