Derin Dondurucu Seçimi Nasıl Yapılır?

Derin Dondurucu Seçimi Nasıl Yapılır?

Konumlandıracağınız yere göre ilk olarak derin dondurucunun yatay mı yoksa dikey mi olacağına karar vermemiz gerekiyor. Bir diğer dikkat etmemiz gerek nokta satın alacağımız ürünün enerji tasarruflu olup olmamasıdır.

Derin dondurucular mevsimi dışında tüketilen meyve sebze, Kurban Bayramı’ndan kalan fazla etler, günlük mesaisi fazla olan çalışanların kolaylıkla tüketim malzemelerini saklayabilecekleri alan yaratmak açısından oldukça önemli ihtiyaçlarımızdandır. Peki günümüzde artık herkesin evinde görebileceğimiz derin dondurucuları alırken nelere dikkat etmeliyiz? Öncelikle derin dondurucuya gerçekten ihtiyacımız olup olmadığın belirlememiz gerek. Eğer ihtiyacımız olduğuna karar verdiysek beraberinde birkaç soruyu daha cevaplamamız gerekiyor. İlk olarak derin dondurucunun yatay mı yoksa dikey mi olduğuna karar vermemiz gerekiyor. Buna göre satın alacağımız ürünü evimizde nerede konumlandırabileceğimizi kolaylıkla çözümlemiş oluyoruz. Bir diğer dikkat etmemiz gerek nokta satın alacağımız ürünün enerji tasarruflu olup olmamasıdır. 

Mevsim dışı meyve sebze ürünlerinin fiyat farkından endişe ederek satın aldığımız derin dondurucunun enerji dostu olması, doğayı ve tüketicinin cebini koruması gerekir. Daha sonra aldığımız ürünü hangi maksatla kullanabileceğimize karar vermemiz gerekiyor. Örneğin, evimize aldığımız üründe stok yapmak veya endüstriyel anlamda kullanmak gibi. Bu seçim bizim hangi derin dondurucu markalarını ve modellerini tercih etmemizi kolaylaştıracaktır. Derin dondurucular sürekli olarak elektrikle çalışır halde olduğu için satın alacağımız ürünün olası bir kesinti anında ne kadar süreyle ürünlere yeterli soğukluğu verebileceğini araştırmamız gerekiyor. Dondurulmuş olan gıdaların elektrik kesintisinde ne kadar süreyle mevcut durumunu koruyabileceği sorusu hangi ürünü seçmemiz gerektiği konusunda bize oldukça yararlı olacaktır.

En Çok Tercih Edilen Derin Dondurucu Markaları

Ülkemizde bulunan derin dondurucu markalarının çeşitliliği oldukça fazladır. Soğutma sistemlerinin önde gelen firmaları ev tipi ürünlerinin alternatiflerini genişleterek pazara ve tüketicinin beğenisine sunmuştur. Ev güzelleştirme uzmanı olan Tekzen, tüketicinin tercih ettiği birçok markayı bir araya getirip satışa sunuyor. Çeşitli markalar farklı niteliklere sahip ürünler sunarken size yalnızca ihtiyacınıza uygun seçeneği bulmak kalıyor. Bu alanda oldukça sık tercih edilen Altus derin dondurucu gibi modeller her eve uygun olmalarıyla dikkat çeker. Benzer şekilde ihtiyaca göre tercih edilebilecek ürünler arasında bulunan Vestel derin dondurucu da farklı özellikler sunmasıyla dikkat çeker.

Tüketicinin ihtiyacı olduğu derin dondurucu modeli ve markası belirlendikten sonra evine ya da iş yerine oldukça kolay bir şekilde satın alabilmesi için Tekzen yardımına koşuyor. Siz de seçimini yaptığınız derin dondurucuyu satın almak için hemen Tekzen’deki onlarca ürüne göz atabilirsiniz. Tekzen, tüketicinin dikkat etmesi gereken bütün ayrıntıları sunmuş olup ihtiyaç duyulan ürün ve modeli en ince ayrıntısına kadar belirtmiştir. Bu sayede birçok konuda tasarruf etmiş olup kolaylıkla derin dondurucu sahibi olmamızı sağlar. Servis ağının genişliği, uygun fiyat garantisi, memnun tüketici yorumları gibi seçenekleri ile doğru karar vermemiz için Tekzen her zaman yanınızda!

Derin Dondurucu Nasıl Kullanılmalı?

Satın aldığımız derin dondurucunun kılavuzunda belirtildiği gibi uygun bir şekilde kurulumu yapıldıktan sona ilk olarak içini tamamen temizlememiz gerekir. Daha sonra izleyeceğimiz adım ise temizlenen ürünün kullanılmaya başlamadan önce 1 saat kadar çalışır halde bekletmemiz gerekmektedir. Ayrıca ürünü doğrudan güneşe temas edebilecek bir bölgeden uzak tutarak maksimum verim alabileceğimiz şekilde kullanmamız tavsiye edilir. Kullanıma hazır hale gelen ürünün sıcaklığı en uygun biçimde ayarlanması gerekir. Tavsiye edilen sıcaklık miktarı içerisindeki ürünler için -18 derecedir. İçinde konulacak ürünlerin saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Örneğin; bazı meyve ve sebzeleri yıkadıktan sonra derin dondurucuya koyarken balık gibi ürünlerin yıkanmadan muhafaza edilmesi önerilir.
Dondurucunun ilk etapta tam kapasite olarak doldurulmaması gerekmektedir. Yükleme sepetinde donmuş olan gıdaların alt veya arka bölgeye taşındıktan sonra yeni ürünlerin ilave edilmesi önerilir. Dondurmak istenilen gıdaların aşamalar halinde tam kapasite dondurulması daha sağlıklı bir yöntemdir. Tek seferde yapılacak tam kapasite dondurma işlemleri soğuk hava akışının yeterli seviyede olmamasına neden olabilir ve dondurucunun soğutma işleminde istenilen verime ulaşmasını engelleyebilir. Bu durum Vestel sandık tipi derin dondurucu gibi geniş modellerde de geçerlidir. Son olarak tüketicin dikkat etmesi gerek diğer bir konu ise dondurucunun içerisine donması ya da soğuması için konulan ürünlerin kesinlikle sıcak ürünler olmaması gerekmektedir. Önce oda sıcaklığında bir süre bekletilen ürünlerin daha sonra dondurucuya konulması gerekmektedir.

Derin Dondurucu Temizliği Nasıl Yapılır?

İlk olarak temizlenecek derin dondurucunun içerisinde bulunan ürünlerin çıkarılması gerekir. Ürünleri çıkardıktan sonra güneş ışığı almayan bir bölgeye koyup olası zehirlenmeler önlenmeli. Dondurucunun içerisindeki buzlar eridikten sonra iç kısım kuruması gerekir. Daha sonra bir bez ve oluşturulan karışım ile temizliğe başlanılmalı. Peki temizlik aşamasında kullanabileceğimiz karışımı nasıl hazırlayabiliriz? Bu iş için fısfıslı bir şişenin içerisinde 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı karbonat hazırlayarak çalkalayınız. Daha sonra spreyli şişeyi makinanın içindeki her noktaya sıkıp bezle silebilirsiniz. Kuru bir bez yardımıyla fısfıslı bölgeleri silip daha sonra makinayı kurumaya bırakabilirsiniz. Son olarak dışarıda beklettiğiniz ürünleri unutmayın! Ürünlerinizi tekrar yerine koyarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Derin Dondurucunun İçerisindeki Buz Nasıl Çözülür?

Derin dondurucu kullananların en çok merak ettiği bir diğer soru içerisindeki buzların nasıl çözülmesi gerektiğidir. Ürünün içinde oluşabilecek buz kalıpları için yanında verilen plastik buz kırma küreği haricinde herhangi bir ürünle müdahale edilmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde sivri ve keskin metal gibi aletler kullanıldığında ürünün iç duvarında hasar meydana getirebilir. Makinanın kapatıldığından emin olduktan sonra içerisinde birikmiş buzların çözülmesine yönelik tüketiciye birden fazla seçenek sunulmuştur. Bunlardan en çok tavsiye edileni sıcak bez ya da saç kurutma makinası kullanmak yerine doğal olarak buzun kendiliğinden çözüldükten sonra kuru biz yardımıyla kurutmaktır. Bu işlem süre açısından diğerlerine göre uzun olabilir ancak makinanın işlevini yitirmemek adına kullanılabilecek en güvenilir yoldur.

Derin Dondurucuda Kırmızı Işık Nasıl Söner?

Derin dondurucunun içerisindeki sıcaklık daha önceden ayarlanmış sıcaklığa ulaşamadığı zaman kırmızı ışık uyarısı verir. Peki derin dondurucudaki kırmızı ışık uyarısı nasıl söner? Cihazını yeni kullanmaya başlayanlar için istenilen sıcaklığa ulaşılabilmesi için 12 saat kadar beklenilmesi gerekir. Dondurucunun içerisinde çok fazla gıda maddesi konulduğunda sıcaklık tekrar normal sıcaklığa ulaştığında kırmızı ışık uyarısı yok olacaktır. Bunun için ürüne yeterli miktarda gıda koyduğumuza emin olalım. Daha sonra makinamızın fanlarını kontrol edip ürünü yerleştirdiğimiz bölgede düz bir şekilde durduğundan emin olmamız gerekir. Son olarak derin dondurucunun doğru bir şekilde soğutma yapıp yapmadığını kontrol ettikten sonra yeterli havalandırma işlemi üzerine kurulum olduğuna bakılması gerekir.

Derin Dondurucunun Kokusu Nasıl Giderilir?

Beyaz eşya kategorisi arasında bolca tercih edilen derin dondurucunun kılavuza göre kullanıldığında koku yapmaması gerekir ancak bazı durumlarda zaman içerisinde makinanın içerisinde oluşan mantar, küf ve bakteriler koku yapmaya başlayabilir. Öyleyse derin dondurucunun içerisindeki kokuyu gidermek için yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikle kokunun kaynağını belirlemekte fayda var. Örneğin, kapağı tam olarak kapanmamış turşu kavanozu, ya da poşet içerisinde unutulmuş soğan gibi ürünler makina içerisinde koku yapmaya neden olabilir. Daha önce makinanın temizliği için bahsettiğimiz sirke yöntemini kullanabilirsiniz. Elma sirkesi içerdiği antiseptik özelliği sayesinde etrafta bulunan bakterilerin temizliği konusunda oldukça etkilidir. Diğer bir yöntem ise kahve ve pirinç kullanımı. İçerisindeki ürünleri boşaltmış olduğunuz makinanın içerisine bir miktar kahve ve bir miktar pirinci kaseye koyarak bir gece bekletin. Bu yöntem makinanın içerisindeki kötü kokulara engel olacaktır.

Benzer işler Böyle Yapılır.

Derin Dondurucu Seçimi Nasıl Yapılır?

Yorumlar