Evinizi Sonbahara Hazırlamanın Püf Noktaları

Evinizi Sonbahara Hazırlamanın Püf Noktaları

Sonbahar denince akla ilk gelen renkler kuşkusuz sarı, toprak, kırmızı ve kahve tonlarıdır. Sakin bir mevsim olan sonbahar esintilerini ev dekorasyonunuza yansıtarak sonbaharın güzel ve dingin enerjisinden yararlanabilirsiniz.

Yazın bitişiyle gelen sonbahar, bereketin sembolü olan toprağın renkleri ve kokusunu ev dekorasyonu içine dahil etmek için iyi bir zamandır. Yazın serinletici renkleri, yazı hatırlatan objeler; deniz, kum, güneş üçlüsünü içeren fotoğraflar ve tablolar yerini sonbaharın yapraklarına ve balkabaklarına bırakır. Ev için sonbahar dekorasyon fikirleri uygulanmaya başlanırken giriş kapısı önceliğiniz olsun. Dışarıdan toplayarak bile rahatlıkla hazırlayabileceğiniz sarı, turuncu ve kahverengi tonlarda yapraklar ve kuru dallardan oluşan bir kapı süsüyle hem sonbahara hem de gelen misafirlerinize hoş geldin diyebilirsiniz. Balkon, teras ya da veranda gibi evlerin dışarı açılan mekanlarıysa sonbahar ev dekorasyonu unsurlarını sergilemek için oldukça idealdir. Balkonunuzun uzun tarafına koyabileceğiniz rahat bir kanepe ve üzerine atacağınız yumuşacık bir battaniyeyle sonbaharda balkon keyfi yapabilirsiniz. Bir de jüt halılar var. Bu dış mekanlarda kullanılabilecek dilediğiniz renkte bir jüt halı mekâna sadece sıcaklık katmakla kalmaz aynı zamanda sonbaharın gelişini de müjdeler. Evin en çok vakit geçirilen alanlarından alan mutfakta sonbahar ev dekorasyonu oluşturmak isterseniz balkabaklarından yararlanabilirsiniz. Farklı büyüklüklerde balkabaklarını mutfağınızda belli bir yere koyarak doğayla mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz. Ayrıca mutfak pencereleriniz yeterince büyük ve nicelik olarak fazlaysa perdelerde tercih edeceğiniz sonbahar temalarıyla mutfağınıza ekstra bir sıcaklık katmanız da mümkün. Hatta bunu, buzdolabınızın üzerine kuru yaprak motifli birkaç mıknatıs koymak gibi basit bir uygulamayla bile başarabilirsiniz.


Küçük Renk Oyunları ile Eviniz Sonbahara Hazır Hale Gelsin

Sonbahar denince akla ilk gelen renkler kuşkusuz sarı, toprak, kırmızı ve kahve tonlarıdır. Sakin bir mevsim olan sonbahar esintilerini ev dekorasyonunuza yansıtarak sonbaharın güzel ve dingin enerjisinden yararlanabilirsiniz. Örneğin sarı, turuncu hatta kahverengi bir yatak örtüsü ve baş ucunuzdaki komodinlerin üzerine koyacağınız toprak tonlarındaki kır çiçekleriyle yatak odanıza sonbaharı getirmek çok kolay. Sadece aile bireylerinin değil eve gelen misafirlerin de en çok zaman geçirdiği oturma odasında duvarlara asılabilecek toprak tonlarında boyanmış birkaç çerçeveyle yazın bitişi anlatılabilir. Sonbahar ev dekorasyonu içinde kullanılabilecek bir başka renk de kızıl ve tonlarıdır. Kanepelerin üzerine rastgele yerleştirilecek bir iki tane kırlent, kızıl koyu tonu olan koyu kahve masif ahşaptan bir fiskos ya da dekoratif unsurların geri kalanıyla uyumlu şekilde seçilmiş bir halı tercih edilerek salonda sonbahar rüzgarları estirmek elinizde. Sonbaharın huzurunu çalışma odalarına getirmek en çok istediğiniz şeyse o halde odanın temel mobilyalarından olan çalışma masasıyla başlayabilirsiniz. Eskitilmiş görünümlü ahşap bir masa olabileceği gibi kırmızı ya da turuncu gibi iddialı renkteki mobilyaları kullanmaktan çekinmeyenlerdenseniz bu tonlarda bir çalışma masasıyla bu amacınıza ulaşabilirsiniz. Çalışırken odaklanmanızı sağlayacak ve size huzur verecek bir objeyi masanın üzerine yerleştirerek sonbahar ev dekorasyonu uygulamanıza son dokunuşu yapabilirsiniz. Gelelim mutfağa. Mutfak tezgahının karşısındaki müsait bir duvarı çiçek desenli bir duvar kâğıdı kullanarak süslemek, bu işteki ilk adım olabilir. Sonrasında, cam kenarına yerleştireceğiniz minik sarı saksılar içindeki canlı ya da yapay çiçekler, size huzur verirken mutfağınızda doğanın canlılığını devam ettirir.


Evi Aydınlatmak için Aplikler ve Mumlardan Faydalanın

Sonbahar ev dekorasyon fikirleri uygulamak için en güzel zaman olan mevsim geçişleri, yaşanılan mekanlarda birkaç küçük dokunuşla kolaylıkla hissettirilebilir. Bunun için; sarı ve tonlarındaki küçük objeler, odanın tarzına uygun seçilen mobilyalar, duvarlara taşınan sonbahar renkleri ve duvar kağıtlarına ek olarak her çeşit ve stilde tercih edilebilecek ev aydınlatmaları kullanmak en pratik ve eğlenceli yollardan biridir. Örneğin oturma odasındaki dekoratif çiçek ya da objelerin arasına yerleştireceğiniz bir nokta ışıklı LED aydınlatmayla sonbaharın erken kararan havasına inat, odanızı aydınlatabilirsiniz. Tekzen’de birçok farklı modeli de satılan LED aplikler ise evin giriş bölümünde yer alan toprak tonlarındaki bir tablonun üzerine monte edildiğinde dekorasyonun odağını anında değiştirerek dikkatleri üzerine çekmeyi başarır. Ayrıca tavandan orta sehpaya doğru gelen sarı ışıklı modern sarkıt lambalar, odadaki sonbahar renklerini daha da görünür kılması bakımından iyi bir fikirdir. Oturma odanızdaki bej rengi berjerin bir tarafına yerleştireceğiniz kendinden sehpalı kırmızı bir lambader ise hem akşamları kitap okumanızı kolaylaştırır hem de sonbahar ev dekorasyonu fikrinizi destekler. Elektrikli aydınlatmaların yanı sıra mumlar da mekâna sıcaklık kattığı için sonbahar ev dekorasyonu için fazlasıyla uygundur. Oturma odanızdaki kahverengi kanepeye uzanıp elinizde çayınızla dışarıyı seyrederken yanı başınızdaki sarı ahşap sehpa üzerinde yanan mumun vereceği huzur gibisi var mı? Üstelik daha büyük ebatlı olanlarını kullanarak mumları mekandaki tek aydınlatma unsuru olarak bile kullanmanız mümkün.

Masa Düzeninde Odak Noktasını Değiştirin

Sonbahar renkleri ev dekorasyonu fikirlerinin tümüne çok yakışan toprak tonlarından oluştuğu için kullanıldığı mekanlara huzur veren bir etkisi vardır. Özellikle salonunuzdaki en büyük parçalardan biri olan masalar en dikkat çeken bölüm olmaktadır. Masa düzenlemesi, her mevsimde değiştirilebileceği gibi favori tarzınıza uygun bir fikir bulduğunuzda sizin sitiliniz oluverir. Sonbahar konsepti ise bu fikir için biçilmiş kaftan. Sonbahar renkleri ev dekorasyonu fikirlerinin tümüne çok yakışan toprak tonlarından oluştuğu için kullanıldığı mekanlara huzur veren bir etkisi vardır.  Masa renginiz ister beyaz kadar açık ister ceviz kadar koyu tonda olsun masanın tam ortasına yerleştireceğiniz içi sarının tüm tonlarından çiçeklerle dolu gösterişli bir vazo, salondaki tüm dikkatleri üzerine çekmeye yetecektir. Çiçekleri dekorasyonda kullanmaktan hoşlanmıyorsanız elmaları sonbahar ev dekorasyonu fikrinizin bir parçası yapabilirsiniz. Birkaç tane elmayı masanızın uzun tarafına paralel gelecek şekilde belli aralıklarla dizin. Dilerseniz aralarına kuru yapraklar ya da dallar koyarak süsleme yapabilirsiniz. Hatta bu şekilde düzenlediğiniz masanın bir kenarına iki ya da üç tane orta boy çerçeve de yerleştirilebilir. Böylece masanın odak noktasını değiştirmiş olursunuz. Güller de sonbahar ev dekorasyonu uygulamalarında masa düzenlemesi unsuru olarak sıkça kullanılan ürünlerdendir. Bal kabaklarını unutmuyoruz tabii ki.  Mevsim geçişini anlatmak adına sarıdan kahverengiye kadar değişen tonlarda tercih edilen büyük bir demet gül, masanın tam ortasına tek başına konduğunda hem orijinal bir tarz yakalanmış olur hem de yalın bir görüntü elde edilir.

Tekzen Yılın Her Mevsimi Yanınızda!

Her mevsimin kendine has özellikleri olduğu gibi evlerde kullanılan dekoratif unsurlar da her mevsim farklılık gösterebilir. Örneğin evinizi yaza hazırlamak istediğinizde duvarlarda uçuk pembeden somon rengine, mint yeşilinden açık maviye kadar birçok renk boya deneyebilirsiniz. Yazın hafifliğini ve özgürlüğünü anlatan bu renkler, sonbahara gelindiğinde yerini sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengiye bırakır. İster oturma odası ister yatak odası duvarlarına uygulansın, girdiği her odaya huzur veren bu boya renkleri, sonbahar ev dekorasyonu fikirlerini uygulamak için ilk adım niteliğindedir. Tekzen’de avantajlı fiyatlarla satın alabileceğiniz iç cephe boyalarından açık gri renk duvar boyası kullanarak odanın baz rengini belirlemeniz mümkün. Sonrasında sırayla sonbahar konseptli dekorasyon unsurlarını eklemeye başlayabilirsiniz. Duvardaki açık gri renk hem odadaki sarı ve turuncuları fazlaca ortaya çıkaracak hem de ortamı yumuşatacaktır. Soğuk kış aylarına gelindiğindeyse hem içinizin hem de ortamın ısınması için rustik kırmızıdan rahatlıkla faydalanabilirsiniz. Doğal ahşap mobilyalarla müthiş bir uyum yakalayacak olan bu renk, evinize kesinlikle iyi gelecek.

Bonus: Kumaş Balkabağı Yapımı

Balkabakları sonbaharın ruhunu yansıtan en güzel dekorasyon objeleri olarak yerini alır ve görsel olarak oldukça ilgi çekidir. Siz de sonbahar dekorasyonunuza katkı sağlayacak bu tatlı balkabaklarını evinize konuk edebilirsiniz. ihtiyacınız olan malzemeler;

  • Kumaş
  • İğne-iplik
  • Makas
  • Jüt ipi
  • Yastık iç dolgusu
  • Ağaç dalı 

Öncelikle evinizde sonbahar renklerini içeren kullanmadığınız bir giysinizi kol altından keserek içini yastık içi dolgusu ile doldurma işlemine geçmeden önce kesilen üst bölüm iğne yardımı ile büzdürülerek dikilmelidir. Ardından açık kalan kısımdan yastık iç dolgusu ile hafifçe doldurulmalı ve doldurma işlemi tamamlandıktan sonra yine iğne yardımı ile büzdürülerek açık olan bölüm kapatılmalıdır. Kabak dilimi görüntüsünü elde etmek için jüt ipi yastık iç dolgusu ile hazırlamış olduğumuz balkabağına dolayarak ipleri sabitlenmelidir. Balkabağımızın sapı için kuru ağaç dallarından elde etmiş olduğumuz ağaç dalını kendi ellerimizle hazırladığımız kumaş balkabağımızın üst çukur bölümüne silikon yardımı ile sabitliyoruz. Balkabağımız hazır! Farklı tonlarda yağacağınız balkabakları sonbahar dekorasyonunuzun en dikkat çekici dekorasyon objeleri olacak. 

Benzer işler Böyle Yapılır.

Evinizi Sonbahara Hazırlamanın Püf Noktaları

Yorumlar