Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Doğal kaynaklarımızın hızla tükeniyor olması tasarruf bilinciyle hareket etmek, gelecek nesillere daha yaşanabilir sürdürülebilir bir dünya bırakmak, bizlerin görevleri arasında yer almaktadır. Kaynakları daha az tüketerek geleceğe korunmuş bir dünya bırakmak için dünya üzerindeki kaynakları akıllıca kullanmalı, israf etmemeli ve gereksiz enerji tüketimini önlemeliyiz.

Teknoloji dijitalleşmeye de bağlı olarak hızla gelişirken bir yandan da doğal kaynakların tükenmeye başlaması insanlığın en önemli sorunlarından biri olmaktadır. Nüfusun artması barınma ihtiyacını beraberinde getirirken doğal dengenin bozulması ise doğal kaynağa ulaşımın her geçen gün daha zor olacağı anlamına gelir. Peki, doğal kaynakları korumanın bir yolu yok mu? Bilinçli tüketici olmak, çevreye duyarlı olmak ve gereksiz sarfiyattan kaçınacak tedbirler almak gibi davranış şekilleri tasarruf yapmanın oldukça kolay olduğunu gösterir. Doğal kaynaklardan biri olan elektriğin icadı insan hayatı için oldukça önemli bir olayken sonsuzmuş gibi bir yanılgıya kapılmak da bir o kadar kaygı vericidir. Farklı kamu spotları elektrik tasarrufu nasıl yapılır sorusunun cevabını verecek mesajlar verirken, sadece evlerde değil yaşam alanlarının tamamında tasarruf vurgusu yapar. Yeni teknolojiler, doğa dostu ürünler üretme konusunda da iddialıdır. Evlerde normal ampul yerine tasarruflu ampul gibi seçenekleri düşünmek bile doğa için atılacak adımlarından biridir. Bazı ampuller enerji tüketimini kayda değer şekilde düşürürken bütçeye yansıması da ev ekonomisi açısından anlamlıdır. Evde elektrik tasarrufu yapmak, evde kullanılan cihazların tükettiği enerji hakkında bilgi sahibi olmak ve optimum enerji tüketimine odaklanmakla da mümkündür. Firmaların özellikle doğa dostu ürünler üretme konusundaki kararlı duruşlarının tüketici davranışlarına da doğru yer ve zamanda kullanma olarak yansıması dünyanın geleceği için önemlidir. Tekzen tasarruflu ampulle modellerini inceleyerek dilediğiniz tasarruflu ampulü uygun fiyata sahip olabilir tasarrufa evinizden başlayabilirsiniz.

Elektrik Tasarrufu Neden Önemli?

Elektrik tasarrufu neden önemli sorusunun cevabı net olsa da doğal kaynakların korunmasında da tasarrufun öneminden bahsetmek gerekir. Uluslararası düzeyde yapılan çalışmalar ve enerjinin daha az kullanılması ve yenilenebilmesini sağlayan yaratıcı projeler dünyanın ve insanlığın geleceği için oldukça anlamlı. Enerjinin daha az kullanılması, enerji tasarrufu anlamına gelirken enerji verimliliğini de göz ardı etmemek gerekir. Aydınlatma, ısınma, gıda saklama ve temizlik gibi birçok alanda elektrik kullanımından söz etmek mümkündür. Tam da bu noktada enerji verimliliği zorunlu tüketimleri optimum seviyeye çeker. Başka bir deyişle enerji verimliliği sayesinde mevcuttan daha az enerji tüketimini destekleyen yazılımlar ve programlar evlerde sürekli kullanılan buzdolabı, televizyon, çamaşır makinesi, çay ve kahve makinesi gibi cihazların ihtiyacı karşılarken daha az enerji harcamasına yardımcı olur. A+ gibi enerji sınıflarına sahip ürünler bu konuda oldukça başarılıdır. Ayrıca elektrik tasarruflu çay makinesi gibi küçük ev aletleri de günlük olarak tükettikleri enerji kullanımını optimize ederek enerji tasarrufu konusunda kullanıcısına destek olur. Tekzen, bu konuya verdiği önemi portföyünde bulundurduğu ev aletleriyle de vurgulamıştır. Özellikle günde bir ya da birden fazla kullanılan elektrik tasarruflu çay makinesi gibi doğa dostu cihazlara Tekzen üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Elektrik Tasarrufu Yöntemleri

Elektrik, evin her alanında olduğu gibi ofis gibi farklı yaşam alanlarında da aydınlatma, sosyal ağ kurma ısıtma, beslenme gibi alanlarda verdiği farklı desteklerle kendini gösterir. Odadan çıktığında ışığı kapatmak bir yöntemken çok kullanılmayan alanlarda daha düşük wattlı ampul kullanmak elektrik tasarruf yöntemleri arasında sayılabilir. Bunun yanında ofislerde, atölyelerde ve fabrikalarda da kullanılan yeni nesil enerji tasarruflu cihazlar ürün ve iş kalitesinde düşüşe yol açmadan çevreyi ve doğal kaynakları korumanın yanında toplam maliyetin düşmesine de önemli katkı sağlar. Elektrik tasarrufu yaparken düşünülmesi gereken ilk şey, ihtiyaç kadar mı yoksa ihtiyaçtan fazla mı tüketim yapıldığıdır. Aşağıdaki bazı tasarruf yöntemleri ile elektrik tasarrufu yaparak bütçeye katkı sağlamak mümkündür.

  • Ampulleri gereksiz yere açık bırakmamak
  • Kullanılmayan cihazın prizden çıkarılması
  • Enerji tasarrufu olan ampullerin kullanılması
  • Enerji tasarrufu yapan beyaz eşyaların tercih edilmesi
  • Beyaz eşyaların elektrik tasarrufunu destekleyecek şekilde konumlandırılması
  • Mümkünse güneş enerjisinden yararlanılması

  Teknolojik aletler hayatı kolaylaştırmanın yanında aynı zamanda elektriğe de ihtiyaç duyan cihazlardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte eko programlı bulaşık makineleri, A+ enerji sınıfına sahip buzdolapları, programladığında kendinden kapanan televizyonlar mevcut enerjiyi optimum kullanabilmeyi amaçlar. Bunun yanında fırın çalışırken kapağını sık sık açmamak, yemek pişirilen tencerenin boyutu gibi önlemleri almak ise kullanıcılara kalır.

  Tasarruflu Ampul Kullanımına Öncelik Verin

  Evlerde ne kadar oda sayısı varsa en az o kadar da ampul kullanımı vardır. Bununla birlikte bazı odalarda aydınlatmanın yanında dekoratif amaçlı birden fazla ampul kullanılır. Özellikle evin sık kullanılan alanlarında tasarruflu ampul kullanmak enerji tasarrufu için oldukça önemlidir. Elektrik tasarrufu yaparken nelere dikkat edilmeli? sorusunun cevaplarından biri kullanılan düşük güç ihtiyacı ile elektrik tasarrufu yapmayı sağlayan ampullerdir. Elektrik tasarrufunda kullanılacak ampuller arasında LED ampuller bu konuda oldukça başarılıdır. LED ampuller diğer ampul modellerine göre yüksek oranlarda daha az enerjiye ihtiyaç duyar. Diğer yandan LED ampullerin uzun ömürlü olması sık sık ampul değiştirilmesi önüne geçtiği gibi bu durumun uzun dönemde bütçeye de faydası olduğu bir gerçektir. Ayrıca uzun süre vakit geçirilmeyen alanlarda düşük watt’lı ampullerin kullanılması, bahçe, teras, balkon gibi alanlarda güneş enerjisi ile çalışan lambaların tercih edilmesi elektrik tüketimini azaltmanın diğer yollarındandır. Sadece güneşten aldığı enerji ile bahçe ve terasları aydınlatan bu ürünler bu alanlardaki elektrik tüketimini sıfırlar.

  Sürdürülebilir Yaşama Katkı Sağlamayı Unutmayın!

  Sürdürülebilir yaşam nedir? Sürdürülebilir yaşam her şeyden önce insanların ihtiyaç duyduğu kaynaklara ulaşmasını sürekli hale getirmektir. Sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlamak ise oldukça basittir. İnsanlardaki bilinçli farkındalık seviyesi çevreye karşı duyarlı olmayı da beraberinde getirir. Bulunduğu dünyaya karşı sorumlu olmak ve ona göre davranmayı alışkanlık haline getirmek ilk adımdır. Günlük hayatta çok da farkında olmadan ihtiyaçtan fazla tüketilen ürünler, ortaya çıkan atıklar, ihtiyaç olmadığı halde gün boyu çalışan televizyon, kimse yokken bile yanan lambalar gibi birçok davranış şekli enerji israfının yanında bir süre sonra ekolojik dengenin de bozulacağı anlamına gelir. Dolayısıyla sürdürülebilir bir yaşam tarzı evlerden başlayarak kurumlara ve devlet politikalarına kadar gittiğinde ancak o zaman sürdürülebilir bir dünya umudundan söz etmek mümkün olur. İsrafın önüne geçilmesini destekleyen yayınlar, bireysel çalışmaların toplumsal boyutlara ulaşması, bilinçli tüketicilerin yaratılması dünyanın geleceğine katkı sağlarken gelecek nesillere daha yeşil bir dünya bırakabilmenin de kapısını açar. Daha az enerji tüketimini destekleyen birçok cihazın yanında bazı bölgelerde yol boyunca solar paneller gibi güneş enerjisinden faydalanabilmeyi sağlayan ürünlere rastlamak günümüz dünyasında oldukça kıymetlidir. Solar panel modelleri ve teknik detayları hakkında daha fazla bilgi almak için Tekzen’i ziyaret edebilirsiniz.

  Sadece Evde Değil İş Hayatında da Tasarrufa Önem Verin!

  Doğayı korumaya evden başlamak önemlidir. Bununla birlikte yaşamın olduğu her yerde farkındalık yaratmak için sadece evde değil bulunulan her alanda bu konuda aktivist olmak da bir o kadar değerlidir. Özellikle ofislerde faks, fotokopi makinesi, projeksiyon gibi oldukça fazla cihaz vardır. Toplantı odalarında bulunan birden fazla lambanın kullanılmadığında bile açık bırakılması ise uzun dönemde kayda değer enerji israfına sebep olur. İş hayatında nasıl tasarruf edilebilir? Harcanan her enerjinin dünyanın geleceğinden çalındığı bilincine sahip olmak önemli bir bilinç düzeyidir. Dolayısı ile böyle bir bilinç düzeyine sahip olan insanın yapabileceği katkılar arasında aşağıdaki maddeler sayılabilir.

  • Kullanılmayan odalarda bulunan ışıkların kapalı tutulması
  • Fotokopi makinası, projeksiyon cihazı gibi cihazların kullanılmadığı durumda kapatılması
  • Bilgisayar ekranlarının kullanılmadığı durumlarda kapatılması
  • Elektrik ile ısınan ortamlarda gerekli dış cephe yalıtımlarının yapılması
  • Dış alanlarda mümkünse güneş enerjisi kullanımına olanak sağlayan düzeneklerin kurulması
  • Klasik ampuller yerine enerji tasarrufuna olanak sağlayan ampul modellerinin tercih edilmesi
  • Ofis mutfaklarında yer alan küçük ev aletlerinin kullanılmadığı zaman fişlerinin prizden çıkarılması

  Tekzen, portföyünde yer alan ampul, küçük ev aletleri, solar panel modelleri gibi farklı ürünlerle sürdürülebilir yaşama katkı sağlama konusunda iddialıdır. İhtiyacınız olan ürünlere Tekzen üzerinden ulaşarak ekolojik dengenin korunmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

  Benzer işler Böyle Yapılır.

  Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

  Yorumlar