Kış Aylarında Hastalıklara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Kış Aylarında Hastalıklara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Hastalıklara karşı korunmak ve bağışıklık sisteminize destek sağlamak için sağlıklı beslenirken zamanla besinlerin içerdiği protein, karbonhidrat, şeker ve vitamin gibi değerlere dikkat ettiğinizi fark edebilirsiniz. Günlük almanız gereken kalori miktarını sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hesaplayabilir ve buna yönelik besinleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Zaman zaman vücudunuzun güçsüz düştüğü ve kendinizi halsiz hissettiğiniz dönemler olabilir. Bunun önüne geçmenin ve olası hastalıklara karşı önlem almanın en iyi yolu bağışıklığınızı güçlendirmek ve bu sayede hastalıklara karşı direncinizi yükseltmektir. Bağışıklık sistemi için vitamin kullanımı sağlayarak dışarıdan alınan ek takviyeler ve Tekzen’den ulaşabileceğiniz multi vitaminler ile birlikte sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Ancak bunu yapmanın en sağlıklı ve uzun vadede vücudunuza etkisinin daha kesin yolu elbette takviyelere ek olarak sağlıklı beslenmek ve bunu bir yaşam şekli haline getirmekten geçmektedir. Sebze ve meyveyi direkt tüketebileceğiniz gibi bu ürünleri katı meyve sıkacakları sayesinde sağlıklı içecekler haline getirerek de tüketebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler ile birlikte vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin eksikliklerini tamamlamanız mümkündür. Sıkılan meyve ve sebzelerin suyu ile smoothie haline getirebileceğiniz ürünleri bir arada tüketerek hem sizleri uzun saatler tok tutabilecek bir ara öğün olarak bu içeceği tercih edebilir hem de vücudunuzun gerek duyduğu besin alımını sağlayabilirsiniz.


Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek için Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Özellikle günümüzde çeşitli hastalık ve virüslerle savaşta en önemli etkenin güçlü bir bağışıklık olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış bulunmaktadır. Eğer sağlığınız için gerçekleştirmeniz gereken konulara dikkat etmiyorsanız ve bağışıklığınızı yalnızca dışarıdan alınan takviyelerle güçlendirmeye çalışıyorsanız; bu ancak belirli bir noktaya kadar sağlığınıza katkı sağlayabilir. Bağışıklık sisteminize katkıda bulunmak için gerçekleştirebileceğiniz birkaç adım ve kendiniz için sağlayabileceğiniz koşulları sıralamak gerekirse:
  • İlk olarak uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekmektedir. Vücudunuzu belirli bir düzene alıştırarak günlük ihtiyacınız olan uyku saatlerini ayarlamalısınız. Örneğin bir gün 11 saat bir gün 4 saat uyursanız vücudunuzun bütün dengesi şaşabilir ve tam dinlenemeyen vücutta bağışıklık düşüşü gözlemlenebilir. Bu sebeple düzenli uyku oldukça önemlidir.
  • Kendinize zarar verebilecek besinlerden ve içeceklerden kaçınmalı ve vücut dengenizi bozmayacak şekillerde tüketim sağlamalısınız.
  • Fazla asitli veya şekerli içeceklerden kaçınarak vücut ihtiyacınızı da göz önünde bulundurup günde en az 2-3 litre su tüketmelisiniz.
  • Aynı zamanda yeme düzeninize de dikkat etmeli; sağlıklı bir kahvaltıdan sonra ara öğününüzü yaparak öğle yemeğini de aynı şekilde sağlıklı besinler tüketerek geçirmeli ve akşam yemeğini erken bir saatte yiyerek vücudunuzu bu düzene alıştırmalısınız.
  • Fazla yağlı ve ağır besinlerin yerine daha hafif haşlanmış ancak besin değerini kaybetmemiş sebzeleri tüketebilir, yeterli derecede proteini de sağlaması açısından da beyaz ve kırmızı et ürünlerini kızartma olarak değil de ızgara şeklinde tercih edebilirsiniz.
  • Kuru baklagillerden alabileceğiniz vitamin miktarının da bir hayli yüksek olduğu göz önünde bulundurulursa öğün dağılımlarınızı bu besin değerlerine göre yapmanız sağlıklı bir vücuda ve dolayısıyla güçlü bir bağışıklığa sahip olmanız yolundaki en önemli adımlardan biri olacaktır.

Hangi Vitamin Destekleri Bağışıklığı Güçlendirmeye Yardımcı Olur? 

Yukarıda belirtilen maddeler doğrultusunda hayatınızı, yani günlük programınıza bağlı olarak hem uyku hem de yeme düzeninizi bir rutine soktuğunuz takdirde zaman içerisinde hem sağlığınızdaki hem de bağışıklığınızdaki olumlu yönde ilerleyen değişimleri farkına varabilirsiniz. Çocukluktan yetişkinliğe uzanan yolda tükettiğiniz her besinin sizlere aslında her adımda olumlu veya olumsuz etkiler sağlayacağının bilincinde olarak hareket etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde vücudunuza yatırım yaptığınızın bilinci ile birlikte meyve ve sebze tüketimini arttırıp zararlı besinlerden kaçınabilirsiniz. Aynı zamanda vücudunuza dışarıdan alabileceğiniz çeşitli vitamin takviyeleri ile de bağışıklığınıza destek olabilirsiniz. Örneğin, C ve D vitaminleri bu konuda sizlere bir hayli etkisi olabilecek nitelikler barındırmaktadır. 


Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak İçin Neler Tüketmeli?

Hastalıklara karşı korunmak ve bağışıklık sisteminize destek sağlamak için sağlıklı beslenirken zamanla besinlerin içerdiği protein, karbonhidrat, şeker ve vitamin gibi değerlere dikkat ettiğinizi fark edebilirsiniz. Aslında bu sağlıklı yeme düzenine alıştığınızın bir göstergesidir! Günlük almanız gereken kalori miktarını sağlıklı bir vücuda sahip olmak için hesaplayabilir ve buna yönelik besinleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Zamanla her bir sebze ve meyvenin farklı bir konuda vücudunuzdaki dengeleri düzenleyebileceğini ve farklı vitamin değerleriyle sizlere katkı sağlayabileceğini fark edebilirsiniz. Brokoli, kereviz, lahana ve avokado gibi besinlerin içerdiği A ve E vitaminleri cildinizi korur, kalp-damar sağlığınızda etkili olur aynı zamanda kemiklerinizin güçlenmesini sağlayarak bağışıklık sisteminize de katkıda bulunur. Tahıllar, et, mantar, patates, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde bulunan B vitamini tüketimi sayesinde kalp sağlığınızı koruyabilir, beyin fonksiyonlarınıza katkıda bulunabilir ve sindirim sisteminize olumlu yönde etki sağlayabilirsiniz. Balık, yumurta ve tereyağ gibi besinlerde bulunan D vitamini ile kemik direncinizi arttırabilirsiniz. Portakal, limon gibi turunçgiller; domates, lahana, marul, çilek gibi besinlerde bulunan C vitamini ile bağışıklığınızı yükseltip enfeksiyonlara karşı önlem alabilirsiniz. Bağışıklık sisteminize bu şekilde katkıda bulunabilecek ürünleri tüketerek kendi sağlığınıza en olumlu etkiyi kendiniz sağlayabilirsiniz.


Sağlam Bir Vücut İçin Hareket ve Spor Şart

Elbette besinlerden aldığınız vitaminler kadar, hayatınızı düzene koymak ve sağlıklı yaşama bir adım atmak için hareket etmeniz ve spor yapmanız da şarttır. Düzenli beslenme, bol su tüketimi ve günlük yaptığınız sporlar sayesinde vücudunuzu ve bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Bütün gün hareketsiz bir şekilde yatarak veya gün boyu ofiste oturarak metabolizmanız hem yavaşlar hem de hareketsizlikten vücudunuzda çeşitli sorunlar baş gösterebilir. Sağlığınıza en önemli katkıyı günlük sporunuzu yaparak da gösterebilirsiniz. Sabah kalktıktan sonra günlük sporunuzu kısa bir koşu veya yürüyüşle gerçekleştirebilir ve bundan hemen sonra sabah kahvaltınızı sağlıklı bir karışımla yapabilirsiniz. Böylelikle hem günlük yapmanız gereken sporu yapabilir ve yaptığınız smoothie ile birlikte almanız gereken günlük vitamin miktarını alabilirsiniz. Gün içinde bol su tüketerek de sağlığınıza katkıda bulunmaya devam edebilirsiniz. Bu şekilde hem sağlıklı bir hayata adım atmış hem de düzenli yaşam sayesinde dengeli bir vücuda ve vücudunuza uygun sağlıklı kiloya ulaşabilirsiniz.


Bonus: Smoothie, Blenderla Yapabileceğiniz Lezzetli Bir Tarif

Sebze ve meyveleri tüketirken vitamin değerlerini azaltmadan aksine birbiriyle uyumlu tercihlerde bulunarak vitamin değerlerini destekleyecek gıdaları birlikte tüketmeniz daha olumlu sonuçlar yaratabilir. Örneğin, yeşil renkli bir smoothie hazırlamak istiyorsanız hem içerken keyif almak hem de besin değeri yüksek bir ürün oluşturmak için yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra yeşil renkteki meyveleri de tercih edebilirsiniz. Bu ürünleri sinbo katı meyve sıkacağı ile bir smoothie haline getirebilir ve farklı ürünleri bir arada tercih ederek içeceğinizin içinde bulunan vitamin miktarını arttırabilirsiniz. Sabah hazırlayacağınız bu ürünü kahvaltı niyetine tüketebilir veya ara öğün olarak içmeyi tercih edebilir, bu sayede tüm gün tok kalabilirsiniz.

Bonus: Katı Meyve Sıkacağı ile Yapabileceğiniz Eşsiz Bir Tarif

Sebzeleri tek başına içecek haline getirdiğinizde içimi rahat ve kokusu güzel olan sonuçlar ortaya çıkmayabilir. Ancak bu ürünleri meyveler ile birleştirdiğinizde ürünün içindeki doğal şeker miktarı da artacağı için içimi daha rahat içecekler elde etmeniz mümkündür. Ispanak, elma, salatalık gibi ürünlere ek olarak aynı zamanda fesleğen veya nane gibi yeşil yapraklı bitkileri de bu içeceğe dahil ederek kokusu da güzel bir ürün elde edebilirsiniz. Hem kendiniz hem de aileniz için hastalıklara karşı korunmada ilk adımı blendarlarla yapacağınız içeceklerle bağışıklığınızı destekleyerek atabilirsiniz. Tekzen’de bulabileceğiniz bir başka ürün olan Tefal Blendforce siyah cam sürahi blender ile birlikte yazın sıcakta içinizi ferahlatacak buzlu-meyveli ve sebzeli karışımlarınızı yapabilirsiniz. Kışın da aynı şekilde içinizi ısıtacak karışımlara bağışıklığınızı güçlendirmek için zencefil ekleyebilirsiniz.

Benzer işler Böyle Yapılır.

Kış Aylarında Hastalıklara Karşı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Yorumlar