Saklama Kabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saklama Kabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saklama kabı, sıcak bir yemeği tadı değişmeden, sıcak bir şekilde tutmak için kullanılmasının yanı sıra daha sonra yenilmek üzere buzdolabına konulan yiyeceklerin de hava almayarak taze bir şekilde kalmasına olanak sağlar.

Yiyecekler, gerekli şartlarda saklanmazsa oldukça kolay bozulabilen ve son kullanma tarihleri olan ürünlerdir. Günümüzde buzdolabının kullanımından dolayı bu süre uzatılsa da hala hemen hemen herkesin mutfağında bozulan veya fark etmeden son kullanma tarihi geçen ürünler görülmektedir. Son zamanlarda oldukça popüler olan ve yiyeceklerin ömrünü oldukça fazla arttıran ürünlerden biri saklama kabı seçenekleridir. Tekzen ile ulaşabileceğiniz saklama kapları, her yiyecek için farklı amaçlar ile kullanılabilir. Saklama kabı, sıcak bir yemeği tadı değişmeden, sıcak bir şekilde tutmak için kullanılmasının yanı sıra daha sonra yenilmek üzere buzdolabına konulan yiyeceklerin de hava almayarak taze bir şekilde kalmasına olanak sağlar. Gıda saklama işlemini kolaylaştıran bu kaplar, aynı zamanda buzdolabında bulunan yiyeceklerin kokusunun birleşmesinin önüne geçer. Gıdanın kullanılamayacak hale gelmesi maddi ve manevi yönden kişide olumsuz etki yaratacağı için, saklama kapları en ideal çözümlerden biri olacaktır. Örnek vermek gerekirse, mantarı veya yeşilliği yıkadıktan sonra kullanmamaya karar verince, buzdolabına konulması ömürlerini oldukça fazla kısaltır. Bunun yanı sıra bu gıdaları saklama kaplarında muhafaza etmek, onların ömrünü arttırır ve gıda ziyanını engeller.


Gıdaların heba olmaması ve tüketilmesi hem dünyamıza zarar vermeme açısından hem de maddi zarara yol açılmaması açısından oldukça önemli bir unsurdur. Gıda ömrünü uzatan ve yiyecekleri taşımaya yarayan saklama kapları çeşitli şekilde kullanmak mümkündür. En yaygın kullanım şekli, gıdaların ömrünü uzatmak için yapılmaktadır. Yeşillik, biber gibi sebzeleri yıkayıp, saklama kaplarına koyduğunuzda ürünlerin daha zor bozulduğunu görebilirsiniz. Tekzen, online alışveriş sitesinde satışa sunduğu saklama kapları ile birçok ürünün muhafaza edilip, ömrünün arttırılmasına olanak sağlamıştır. Saklama kapları sayesinde, evde yapılan yiyeceklerin 1 gün sonra tüketilmek zorunda olması devri sonlandırılmış, istenildiği zaman yenilmesi devri başlamıştır. Buna örnek olarak buzdolabına konulan bezelye, tavuk gibi yiyecekler dışında kurabiyeler de verilebilir. Dışarıda saklanan kurabiyeler sahip olabileceğiniz sızdırmaz saklama kabı sayesinde uzun süre taze olarak kalabilir. Bunun yanı sıra saklama kapları, ürünleri düzenli bir şekilde muhafaza etmek için de oldukça fazla kullanılmaktadır. Örneğin, bakliyatları daha düzenli ve el altında tutmak için kavanoz şeklinde olan saklama kapları tercih edilebilir. Bazı mutfaklarda bu saklama kaplarını dekoratif amaçlı kullandıklarını da görmek mümkündür.


Saklama Kabı Çeşitleri Nelerdir?

Tekzen sayesinde tek tık ile ulaşabileceğiniz saklama kapları genellikle cam ve plastik olmak üzere 2 çeşit hammaddeden üretilir. Kişi, bütçesine ve ihtiyacına göre istediği ürün arasından tercih yapabilir. Gıda muhafaza anlamında, plastik kaplar da cam kaplar kadar başarılı sonuçlar vermektedir. Kavanoz, yuvarlak, dikdörtgen gibi birçok şekle sahip saklama kabı mevcuttur. Yiyecekleri saklamanın yanı sıra, soğan, sarımsak gibi sebzeleri saklayabileceğiniz özel kaplar da mevcuttur. Daha minimal ve ürüne özel olarak tasarlanan bu kaplar, bu sebzelerin oldukça uzun bir ömre sahip olmasına olanak sağlar. Bunun yanı sıra özellikle okula giden çocukların veya kendi yemeğini işe götüren bireylerin tercih ettiği çok fazla saklama kabı seçeneği mevcuttur. Bu kaplar sayesinde yiyecekler dökülmeden, tüketilene kadar belirli bir süre taze kalır. Çok amaçlı kullanılan saklama kapları sayesinde yumurtaları bile rahatlıkla muhafaza etmek mümkündür. Yumurtalar için farklı ve özel olarak tasarlanan bu kaplar sayesinde, hava almayan yumurtaların çok daha dayanıklı bir şekilde, düşme olasılığı da minimalize edilerek muhafaza edildiği görülmektedir. Özellikle ev içerisindeki gıda atıklarının artmaması için ve dışarıdan yemeği azaltmak için saklama kapları en etkili çözümlerden biridir. Plastik ve cam kapların yanı sıra, yerden tasarruf sağlayan klipsli torbalar gibi farklı ürünlere başvurmak mümkündür. Tekzen ile klipsli torba gibi farklı gıda muhafaza ürünlerine göz atabilirsiniz.


Saklama Kabında Neler Saklanabilir?

Saklama kapları, hemen hemen bütün gıdaların ömrünü uzatmak için en ideal seçeneklerden biridir. Sebzeler, yapılmış yiyecekler, domates gibi ezmeler, zeytin, peynir gibi kahvaltılıklar, meyveler, kurabiye gibi tatlılar olmak üzere bütün katı gıdalar saklanılabilir. Bunun yanı sıra bazı saklama kapları pişmiş yemekler ve çorba gibi sıvı gıdaları muhafaza etmek için uygun olmayabilir. Bunun için saklama kabı çeşitleri arasından sızdırmayan ve özellikle cam olanların tercih edilmesi önerilmektedir. Genellikle asitli gıdaların da cam saklama kaplarında saklanması, sağlık açısından tavsiye edilir. Çok kolay bozulan ürünlerden bir başkası ise salçalar olarak bilinmektedir. Teneke halinde satın alınan salçanın kullanımının tenekede devam etmesi ile hem ömrünü azaltmış olursunuz hem de tenekede yer alan maddelerin salçaya geçmesine sebebiyet vermiş olursunuz. Bundan dolayı salçayı uzun süreli kullanmak istiyorsanız cam saklama kaplarını tercih edebilirsiniz. Peynir, zeytin gibi kahvaltı için çok sık kullanılan ve muhafaza edilmesi gerekilen ürünlerin de cam kaplarda saklanması sağlıklı olacaktır. Genellikle yağ ve asit içermeyen gıdaların plastik kaplarda muhafaza edilmesi uygundur. Bakliyat gibi ürünler buna örnek olarak verilebilir. Mutfağını renklendirmek isteyenler ise bu renkli kapaklı saklama kabı seçenekleri ile bal, reçel gibi ürünlerini muhafaza edebilir.


Saklama Kabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saklama kabı seçimi yaparken özellikle dikkat etmeniz gereken birkaç önemli madde bulunmaktadır:
  • Sağlığınız için gıda tüzüğüne uygun üretimi yapılmış olan saklama kaplarını tercih etmelisiniz.
  • Hava ve sızdırmazlık özelliğine sahip ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Böylece içine koyduğunuz gıda hem taze kalacak hem de ilk günkü lezzetini koruyacak.
  • Gıdaya uygun ebatta ve özellikte saklama kabı seçimi yaparken aynı zamanda pratik, kullanım kolaylığı olan ürünler tercih edilmelidir. Her saklama kabı, her ürün için en ideal kullanımı sunmayabilir. Örnek vermek gerekirse, soyulmuş soğanı genellikle bakliyat için kullandığınız plastik saklama kaplarında kullanmak, kabın kokuyu içine hapsetmesine ve kabın başka bir gıdada kullanılamayarak işlevinin azalmasına neden olur. Bunun için özellikle soğan için üretilen plastik kapları veya cam kapları kullanmak soğanın oldukça uzun süre bozulmadan, taze bir şekilde muhafaza edilmesine olanak sağlar. Asit, yağ içeren ürünlerin plastik kaplar ile buluşması sağlığı olumsuz etkileyecek sonuçlara neden olabilirken, cam kaplar ile buluşması ise alınacak verimi maksimize etmektedir.
  • Son olarak;  saklama kabı tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken en önemli yapısal özellik ebat ve malzeme seçimidir. Doğru seçim ile saklama alanınızı en verimli şekilde kullanabileceğinizi unutmayın!

Benzer işler Böyle Yapılır.

Saklama Kabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorumlar