Bohem Ev Dekorasyonunu Birlikte Keşfedelim

Bohem Ev Dekorasyonunu Birlikte Keşfedelim

Bohem tarzı farklı olana odaklanarak kuralları bir kenara atarak güzellik standartlarını alt üst eden dekorasyon stilidir. Ruhunuzu özgür bırakmanın dışa yansıması olarak görülen Bohem, çok farklı ürünleri, renkleri, tarzları bir araya getirerek kendi özgün stilini yansıtmanızı destekliyor.

Egzotik bir tarz olan bohem, hiçbir kuralının olmamasıyla eşsiz dekorlara imza atarak evinizde özgün bir stile sahip olmanızı sağlar. Bohem dekorasyon tarzında renkler, desenler ve dokular istenildiği gibi karıştırılarak kullanılabilir. Bohem estetiğinin esas kuralı, esnek ve kişisel olmasına dayanır. Bohem tarz ev dekorasyonu, tamamen kişinin kendi zevkine göre yapılmalıdır. Bohem tarzı yalnızca entelektüel ortamlarda değil, zaman içinde dekorasyon ve moda alanında da büyük bir etki yaratmıştır. Bu anlayışı benimseyenler kıyafete fazla para harcamadan düşük bütçelerde özgün bir tarz oluşturmuşlardır. Bu tarz, tasarımcılara da esin kaynağı olmuş ve pek çok tasarımlarla bohem tarzının günümüze kadar ulaşmasına olanak sağlamıştır. Ruhunuzu özgür bırakmanın dışa yansıması olarak görülen Bohem, çok farklı ürünleri, renkleri, tarzları bir araya getirerek kendi özgün stilini yansıtmanızı destekliyor.

Bohem Tarzda Ev Dekorasyonu Nedir?

Sanatçılar, gezginler, yazarlar ve aktörler gibi özgür ruha sahip bireylerden esinlenilen bohem biçim, bilhassa son dönemlerde global bir trend haline geldi. Bohem ev dekorasyonu nedir sorusunu yanıtlamak için ise biraz tarihte geriye gitmek gerekiyor. Bohem kelimesinin kökeni Fransa’ya dayanıyor. On dokuzuncu yüzyılda Paris’te ortaya çıkan bohem tarzı “çingene” olarak çevrilen “La Boheme” kelimesine dayanıyor. Bunun sebebi ise yıllar önce ilk olarak çingene nüfusunun yoğun olduğu bir bölge olan Bohemya’daki insanlarca bu stilin başlatılmış olmasıdır. Bohem tarzı farklı olana odaklanarak kuralları bir kenara atarak güzellik standartlarını alt üst eden dekorasyon stilidir. Bohem seçimi dekorasyonda da çok büyük alaka görmüştür. Göz alıcı renklerin kompleks gözüken sıralanışı arasındaki uyum, tekdüzeliğe geçit vermeyen kombinasyonlar, oryantal aksesuarlar, egzotik desenler, el emeği dantel ve değişik biçim parçalardan oluşan mobilyaların tamamı tek bir dekorasyon stilinde bir araya gelmiş olarak bohem yaşam tarzını yansıtan bir yaşam alanı oluşturmanıza olanak verir.


Bohem Ev Dekorasyonunda En Çok Kullanılan Ürünler

Özgür ruhu temsil eden bohem tarzında bir dekorasyon için kolaylıkla yer değiştirebileceğiniz mobilya tarzlarına yönelmelisiniz. Özellikle minderlerden oluşan oturma gruplarına rengarenk ve çeşitli geometrik şekillerdeki yastık ve kırlentlerle destekleyerek rahat bir oturma alanı oluşturabilirsiniz. Alçak ve rahat mobilyalar tamamen bohem tarzını yansıtır, çünkü onlar çok daha otantik bir görünüme sahiptir. Renkli yer minderleri salaş yaşama en uygun eşyalardır. Evinizde bol bol renkli minderleri yerlere açın. Bohem ev dekorasyonu ürünleri denince akla ilk gelenlerden biri de renkli kilimler oluyor. Ağır, şaşaalı, klasik modellerdense daha hafif, renkli ve desenli kilimler bohem stilinin ruhunu yansıtır. Farklı renk ve desenlerdeki kilimleri ister yan yana ister üst üste koyarak evinizde bohem tarzını yansıtabilirsiniz. Vazolar, biblolar renkli avizeler, fener gibi aksesuarlar da bohem tarzının izlerini taşırlar. Zıt renklerin bir arada kullanıldığı bu tarz oryantal aksesuarlar bohem tarzınızla bire bir örtüşecektir. Yatak örtülerinden, koltukların kenarlarından, perdelerden, yastık kılıflarından sarkan püsküller de bohem tarzını yansıtan önemli ipuçları arasındadır. Eğer aldığınız bir yatak örtüsünde püskül detayı bulunmuyorsa, kendiniz ekleyerek çok daha özgün ve kişisel bir tasarım sağlayabilirsiniz. Ve son dönemlere damga vuran, belki de bohem tarzında en çok dikkat çeken aksesuarlardan biri olan düş kapanı, rüya avcısı olarak da bilinen; Kızılderelilerin kabuslardan korunmak için kullandığı dreamcatcherlar da olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Tüy, dantel, boncuk, örgü kullanılarak el emeği ile hazırlanan düş kapanları duvarınızda bohem havasını yansıtmanız için önemli bir parçadır. Bohem tarzını yansıtan ev tekstili ve dekorasyonu ürünlerini kolayca bulmak ve onlarca çeşit arasından zevkinize hitap eden ürünleri evinize yerleştirmek için hemen şimdi Tekzen’e göz atabilirsiniz.

Bohem Ev Dekorasyonunda En Çok Tercih Edilen Renkler

Bohem ev dekorasyonu nasıl yapılır diye arayış içerisindeyseniz en çok öne çıkan kısmın renkler olduğunu da fark etmişsinizdir. Bohem tarz konusunda çingene kültüründen ilham alındığı için akla ilk gelen cesur, parlak, pastel, mat, kontrast ve canlı renklerdir. Bohem stilinde renkler arsında hiçbir zaman bir uyum aranmaz. Özgün bir dekorasyon olduğundan uyumsuz renkler sıklıkla bir arada kullanılabilir. Bu sayede eve girdiğinizde bu kadar karmakarışık rengin gözlerinizi yorduğunu düşünecekken aslında size ne kadar keyif verdiğini göreceksiniz. Turuncu, yeşil, pembe, mor, kırmızı her türlü rengi bohem tarz ile dekore edilmiş evlerde görebilirsiniz. Ancak yaygın olarak mücevher tonları, metalik renkler, sıcak toprak tonları tercih edilirken özellikle ateş turuncusu, altın sarısı, mor, elektrik mavisi, kahverengi gibi renkler bohem stillerindeki dekorlarda en sık kullanılan renklerdir. Renklerin yanında desenler ve dokularda bohem tarzını yansıtmada anahtar konulardır. Çoğunlukla geometrik formlar, egzotik desenler ve doğal baskılardan oluşan bir desen kullanımı söz konusudur. Kuşlar, rengarenk çiçekler, yeşil yapraklar, çizgiler ve örgüler de bolca tercih edilen ve bu tarzı destekleyen desenlerdir. Bohem tarzda bir ev dekorasyonu yaratırken doku ve desenleri birbirine karıştırmaktan çekinmeyin. Bu kadar fazla rengin bir arada kullanılmasının yaratacağı karmaşa sizi rahatsız ediyor ise beyaz tonlarını da kullanarak ortamı dengeleyebilir ve bu karmaşayı azaltabilirsiniz. Mobilyalarda rengarenk desenler size uymuyorsa desenli kumaşlar yerine daha ağır ve koyu renklere yönelebilirsiniz. Motifler de bohem tarzında en çok kullanılanlar arasındadır. Koltuk, yastık ve halılarda etnik motiflere çoğunlukla yer verilir. Son dönemlerde halılarda da etnik desenli motiflere yoğun bir şekilde yer verildiğinden bohem tarzını yansıtacak kendinize uygun bir halıyı kolaylıkla bulabilirsiniz.


İlham Verecek Bohem Ev Dekorasyonu Örnekleri

Bohem ev dekorasyonu örnekleri incelediğinizde arka fon rengini önemini keşfedebilirsiniz. Özellikle sıcak toprak tonları bohem stilinde çokça tercih edilir. Fakat diğer eşyalarınızda karmaşık renklere yoğun bir şekilde yer veriyorsanız bu renkleri ve desenleri daha kolay bir şekilde birbirine bağlamak için nötr tonlarında bir arka fon da işinizi görecektir. Bohem temalı dekorasyonunuzu yaparken kullandığınız aksesuarlar dışarıdan görüldüğünde sürekli seyahat edip dünyanın dört bir yanından çeşitli eşyaları birleştirmişsiniz gibi bir hava vermelidir. Eğer böyle dünyayı gezmek gibi bir imkâna sahip değilseniz vintage mağazaları ve antikacılar da işinize yarayacaktır. Farklı kültürleri bir araya getiren aksesuarların yanında kendi yaptığınız süsleri de kullanabilirsiniz. Önemli olan sıra dışı parçaları evinizde sergilemekten çekinmemenizdir. Retro ve vintage tarzını yakalamak için illa yeni eşyalar satın almanız da gerekmiyor. Evinizde eski olan eşyaları kendi zevkinize göre restore ederek kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Bohem dekorasyonunda aynalara ve metalik yüzeylere de bolca yer verilir. Kullandığınız odanın olduğundan daha ferah ve geniş gösteren aynalar aynı zamanda parlak yüzeyleriyle ihtişamlı ve şık bir görünüm yaratırlar. Aydınlatmalarda da bohem tarzını yansıtan parçalara yönelmelisiniz. Daha çok avize ve sarkıtların kullanıldığı bu tarzda, masa ve zemin lambaları, fenerler ve mumlara da yer verilebiliyor. Günümüzde aydınlatma çeşitleri çok farklı tasarımlarıyla öne çıktığından odanızın dekorundaki renklerin yoğunluğuna uygun bir tercih yapabilirsiniz. Tekzen’de bulunan yüzlerce çeşit aydınlatma ürünleriyle bohem dekorasyonunuzu daha dikkat çekici hale getirmek bir tık uzağınızda bulunuyor.


Benzer işler Böyle Yapılır.

Bohem Ev Dekorasyonunu Birlikte Keşfedelim

Yorumlar