Dar Antreler İçin Yaratıcı Çözümler

Dar Antreler İçin Yaratıcı Çözümler

Dar antre söz konusu olduğunda dekorasyonun akıllıca ve özenle yapılması gerekir ki hem işlevsellik devam etsin hem de evin geri kalanı kadar şık görünsün.

Bir eve girildiğinde ilk görülen kısım olan antre, evin dekorasyonu bakımından diğer bölümler kadar önem taşır. Ev dekorasyonu hangi tarzda yapıldıysa, evin girişi olan antre de aynı biçimde tasarlanmalıdır. Genel olarak minimalist hatlara sahip bir evin antre dekorasyonu unsurları arasında sade bir oturak ve bir ayakkabılık olabilirken, daha gösterişli eşyaların ve dekorasyon objelerinin bulunduğu bir evin antre kısmında ise farklı boyutlardaki aynalardan şık bir dresuara kadar pek çok eşyadan yararlanılabilir. Ancak antreler her zaman geniş ve ferah olamayabilir. Dar antre söz konusu olduğunda dekorasyonun akıllıca ve özenle yapılması gerekir ki hem işlevsellik devam etsin hem de evin geri kalanı kadar şık görünsün. Canlı ve davetkar bir tarzınız varsa antre kısmında bitkileri kullanmanız hoş olabilir. Evin rengiyle uyumlu şekilde seçeceğiniz açık ya da koyu tonlardaki büyük bir bitki, antrenize enerji getirecektir. Boydan boya ayna kaplamaları da dar antreler için kullanılabilecek en yaratıcı çözümler arasında. Ayrıca antre dekorasyonu unsuru olarak kullanılacak ayna küçük de olsa mekâna farklı bir boyut kazandıracağı kesin. Kısacası dar antreler için boyutundan bağımsız olarak kullanılabilecek her çeşitten ayna ortamı büyütür ve ferahlatır. Banklar ise yaratıcılığınızı konuşturabileceğiniz başka bir dar antre dekorasyonu çözümü. Eve girer girmez görülecek uygun bir duvara yerleştirebileceğiniz şık ve özgün bir tablo altına tabloyla tezat renkte bir bank koyduğunuzda ortamın havası bir anda değişir. Bu şekilde hem ayakkabılarınızı giyip çıkartırken rahat edersiniz hem de evinizin ilk izlenimine katkıda bulunursunuz. Ayrıca portmanto koyacak kadar bir alanınız varsa bu da eşyalarınızı toparlaması açısından iyi bir çözüm olabilir. Tamamen açık ya da yarı açık biçimde modelleri bulunan portmantolar hem ayakkabılarınızı hem de dışarı çıkarken hızlıca giyebileceğiniz kıyafetlerinizi saklamanın en pratik yolu olabilir.


Çözüm 1: Duvara Monte Raf ve Askı Sistemleri

Evin genel tarzına ve renklerine uygun stilde bir duvara monte raf, yaratıcı antre dekorasyon önerileri arasında sıklıkla başvurulanlardan. Alışılmışın dışına çıkmak isteyenler için oldukça özgün tasarımları bulunan raf sistemleri, antre dekorasyonu için idealdir. Örneğin sade stilde döşenmiş bir evin antre bölümü için Tekzen’de bulabileceğiniz düz duvar rafını kendiniz de kolayca birleştirip duvarınıza monte edebilirsiniz. Bunu yapmak için ihtiyacınız olacak malzemeler; duvarı süsleyecek raf, duvarda delikler açmak için bir matkap ve montaj işleminin genelinde işe yarayacak bağlantı elemanları. Tarzınıza uygun bir raf aldınız ve şimdi sıra antrenize sihirli dokunuşu yapmaya geldi. Öncelikle ürünü duvarda nereye yerleştirmek istiyorsanız orayı kalemle işaretleyin ve matkap kullanarak delikleri açmaya başlayın. Rafı duvarda tutmaya yarayan demir plakayı dübelle deliklere sabitleyin. Ardından rafı plakaya düzgünce geçirin ve iki ürünü birbirine vida ile birleştirin. Göz hizasında ya da daha yukarısında konumlandırdığınız rafın üzerini dilediğiniz gibi süsleyip onu antrenizin baş yapıtı haline getirmek elinizde. Aynı şekilde duvara monte askı modelleri de aynı raflar gibi, dar antreler için fonksiyonel olduğu kadar estetik bir görüntü vermesi bakımından da sıklıkla tercih edilir. Yer kaplamadığından küçük metrekareli antre dekorasyonu için yaratıcı bir çözüm olarak öne çıkan duvara monte askı üniteleri, zengin ürün çeşitliliğiyle sizi şaşırtabilir. Askı kısmının yanı sıra aynalı bir bölümü de bulunan bu ünitelerle antreler olduğundan daha geniş görünürken dolaplarda fazlaca yer tutan mont ve kaban gibi kıyafetleriniz bu alanlarda kendine rahatlıkla yer bulur. Kısacası her renkte her tarzda ve her bütçeye uygun bir raf ve askı sistemi kullanarak siz de evinizin dar olan antre kısmına şık çözümler getirebilir, evinizin giriş bölümünü daha işe yarar kılabilirsiniz.


Çözüm 2: İşlevsellik İçin Çekmeceli Şifonyer ve Deresuar Kullanımı

Dar antre dekorasyonu için kullanılabilecek bir başka mobilya türü de çekmeceli şifoniyerlerdir. Antrelerin demirbaşı konumundaki bu ürünleri kullanarak harika köşeler oluşturmak elinizde. Evin genelinde kullanılan dekoratif objeler ve ana mobilyalar genellikle birbiriyle bütünlük oluşturacak biçimde seçilmiş ve yerleştirilmiştir.  Gayet modern tarzda boyanmış pastel renkli bir antre için Retro denebilecek kadar klasik stil bir şifoniyer kullanarak evinizin giriş bölümünde melez bir dekorasyon tarzı benimseyerek sınırları zorlayabilirsiniz. Klasik mobilyalar bana göre değil diyenlerdenseniz o halde ahşapla metal profilin beraber kullanıldığı sade ve modern bir dresuar işinizi mükemmel şekilde görecektir. Hatta bir çift uzun abajuru dresuarın iki yanına ve abajurla uyumlu renkte iki adet mumu da dresuarın üzerine yerleştirip antrenizi kişileştirebilirsiniz. Evin giriş kısmı köşeliyse sakın dert etmeyin! Doğal meşe kaplamalı tablası ve siyah metal profilleriyle köşe dresuarı antre dekorasyonunuzun ayrılmaz bir parçası olmaya hazır. Dresuar seçerken dikkat etmeniz gereken şeylerin başında ise dresuarın boyu geliyor. Uzun ayaklı dresuarlar, üzerinden eşyalarınızı kolay alabileceğiniz için daha kullanışlı. Ayrıca evde sürekli mobil olan küçük çocuklarınız ya da evcil hayvanlarınız varsa dresuar üzerindeki eşyaları onların erişiminden uzak tutmuş olursunuz. Dresuar seçiminde bakılması gereken bir başka özellik de çekmece. Uzun ayaklı dresuarınız bir de çekmeceliyse sizden şanslısı yoktur. Zira evde yerinin neresi olduğu asla belli olmayan eşyaların yeridir dresuarlar ve bu eşyalar da genellikle dresuarın çekmecesinde bulur kendini. Dolayısıyla antre dekorasyonunuz için çok şık bir ürün almış olmakla kalmıyorsunuz aynı zamanda kendine bir türlü yer edinememiş eşyalarınıza da yer buluyorsunuz. Evinizin giriş bölümü küçük ve darsa siz de onlarca tarz, şekil ve renkten dresuar modelini antre bölümünde kullanarak bu alanları daha şık ve işe yarar hale getirebilirsiniz.


Çözüm 3: Dekoratif Duvar Sehpası

Duvar sehpaları, adeta evlerin antre bölümleri için üretilmiş çok pratik ve estetik ürünlerdendir. Bu ürünleri özellikle dar antrelerde kullanarak hem yerden tasarruf etmek hem de mekâna farklı bir tarz getirmek mümkün. Örneğin dış kapının tam karşısına konumlandırabileceğiniz bir dekoratif duvar sehpa modeliyle eve imzanızı atabilirsiniz. Hatta tam üzerine kendi seçeceğiniz boyut ve stilde bir ayna astığınızda antre dekorasyonu işini neredeyse tamamlamış sayılırsınız. Ayrıca duvar sehpalarının alt kısımlarında yeterince yer olacağı için o kısımları çiçekler ya da farklı dekoratif objelerle süslememek için hiçbir sebebiniz yok. Hatta daha işlevsel olsun derseniz ayakkabılarınızı giyerken kullanabileceğiniz küçük bir tabure ya da bir bank bile koyabilirsiniz. Daha farklı bir antre dekorasyonu yapmak isterseniz duvar sehpası monte edeceğiniz duvarı dilediğiniz renkte şeritli ya da farklı desenli bir duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Ardından o duvara sehpayı da monte ettiğinizde tam istediğiniz antre dekorasyonu sizin oluyor. Fazla eşya sevmem; az ve öz olsun, diyenlerdenseniz görece dar bir duvar sehpası tercih ederek üzerine birkaç küçük obje yerleştirmekle yetinebilirsiniz. Duvarların rengiyle uyumlu birkaç küçük ya da orta boy mum ve incecik bir saksı içinde mini bir çiçek bu raf üzerinde harika görünecektir. Böylece şık bir dresuar, duvara monte raf, askı ya da sehpa kullanarak siz de antre dekorasyonu konusuna kişisel bir yorum katabilirsiniz.


Benzer işler Böyle Yapılır.

Dar Antreler İçin Yaratıcı Çözümler

Yorumlar