Duvar Kaplaması Rehberi

Duvar Kaplaması Rehberi

Evinizin içini, dış cephesini, balkonunuzu çeşitli özelliklere sahip dekoratif duvar kaplamaları ile daha özel bir hale getirebilirsiniz. Duvar kaplaması çeşitleri ve uygulama biçimlerini gelin birlikte inceleyelim.

Dekoratif ve estetik görünümüyle görenleri hayran bırakacak duvar kaplamaları, evinize ayrı bir tarz katacak. Duvar kaplaması, gelişen teknoloji sayesinde pek çok farklı malzeme ile yapılabilmektedir. Bunların başında ahşap, MDF, melamin, kartonpiyer, strafor duvar kaplama ve poliüretan gibi malzemeler gelmektedir. Duvar kaplaması yaptırmadan önce istediğiniz modele ve çeşide karar vermeniz gerekir. Ahşap görünümlü, tuğla gibi olan, kendinden kabartmalı ya da birbirinden farklı renk ve desenlerde pek çok duvar kaplaması sıklıkla tercih edilir. Düz renk duvarlarınızdan sıkıldıysanız ve dekorasyonunuzda bir değişim yaratmak istiyorsanız duvar kaplamaları tam size göre.
Bu ürünler gerek iç gerekse dış mekanlarda tercih edilebilir. Bir odanın tüm duvarlarını kaplayabilir veya sadece belli alanları kaplamayı tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin zevklerinize ve tarzınıza kalmış bir seçim. Örneğin Tv ünitelerinin arkasındaki duvarın, odadaki diğer duvar renginden farklı bir duvar kaplaması ile kaplanması odaya farklı bir derinlik katacaktır. Ya da odanızda bitkilerinizi koyduğunuz bir köşeye dekoratif duvar kaplaması yaparak estetik olarak daha ideal bir görüntü yakalayabilirsiniz. Evinizin içini, dış cephesini, balkonunuzu farklı çeşitlerdeki bu kaplamalar ile daha özel bir hale getirebilirsiniz.


Duvar Kaplaması Çeşitleri

Duvar kaplaması yapacağınız yerin özelliklerine göre farklı çeşitleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler sadece görsel olarak şık bir görünüm elde etmek ve dekorasyona katkı sağlamak açısından değil ısı ve ses yalıtımı özelliğine de sahip olmasından dolayı tercih edilebilmektedir. Duvar kaplaması çeşitleri her zevk ve kullanıma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dış mekanlarda kullanılacağı zaman daha sade renkler tercih edilirken, evlerin içerisinde daha aydınlık renklere öncelik tanındığında ambiyansın da değişmesine katkı sağlanmış olur. Otantik bir görünüm veren ahşap duvar kaplaması aynı zamanda doğal bir tarz da oluşturmaktadır. Mobilyalarla, perdelerle, halılarla ve parkelerle de uyum sağlayan ahşap duvar kaplamaları, yaşam alanlarınızın bir tamamlayıcısı görevini de görmektedir. Alıştığınız görünümden uzaklaşmak ve farklı seçenekleri değerlendirmek için Tekzen duvar kaplaması modellerini inceleyebilirsiniz. Sadece yaşam alanlarında da değil, cafe ve restoranların içerisinde de dikkat çekici duvar kaplamaları sıklıkla kullanılır. Müşterilerin dikkatini çekmek, bir işletme sahibinin özen gösterdiği konulardan olduğu için sıklıkta tercih edilmektedir. Müşterilerin beğenisini kazanan farklı tasarımlar işletmelerin de önemsediği bir konudur. İnsanların sevdikleriyle keyifli vakitler geçirdikleri mekanlardaki memnuniyetleri mekanın kalitesini de arttıracaktır.


İç Mekan Duvar Kaplaması

Duvarlarınızın renklerinden sıkıldınız mı? Artık daha farklı bir renk ya da evinizin havasını değiştirecek bir model arama vaktinin geldiğini mi düşünüyorsunuz? Öyleyse iç mekan duvar kaplamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek sizin için yararlı olabilir. Öncelikle kaplatmak istediğiniz alanı belirlemeli ve modele karar vermelisiniz. Bu model tamamen kendi zevklerinize göre çeşitlenebilmektedir. Duvar kaplaması yapacağınız malzemeler belli boyutlardadır. Bu malzemelerin adetini, duvarınızın boyutuna göre ayarlayarak hesaplayabilirsiniz. Parçalar birbirlerine bir yapboz parçası gibi yapıştırılmalıdır. Bu yapıştırma işleminde duvar ve kaplamanın birbirlerini daha iyi tutabilmesi için beton harcı kullanılır. Boya olmayan çıplak bir duvara da kaplama yapmak mümkündür. İç mekanlarda kaplamaların tercih edilmesi kimi zaman estetik kaygı gözetilmeksizin, duvarlardaki ses geçirgenliğini azaltmak adına da olabilir. En çok vakit geçirdiğiniz ortamlardaki duvar renkleri ya da kaplamaları, kullanışlı ve odadaki diğer eşyalar ile uyumlu olmalıdır. Bu sayede daha uzun süre sıkılmadan kullanabilirsiniz. İç mekan kaplamalarından biri olan banyo duvar kaplaması ise, diğer mekanlardan farklı olarak, nemli bir ortama sahip olduğu için daha farklı materyallerin kullanıldığı bir üründür. Genellikle bu alanlara uygun panellerin tercih edilmesi gerekir. Dilediğiniz pek çok farklı modelden birini seçerek banyonuza daha modern bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Dış Cephe Duvar Kaplaması

İç mekanlar kadar dış mekanların görünümü de dekorasyon için önemli noktalardan biridir. Dış cephesi sıradan boyalar ile tasarlanan mekanların daha az tercih edilmesi, inşaat sektöründe çalışan pek çok kişinin de bu alanda daha modern tasarımları kullanmaya öncelik tanımasını sağladı. Bu sebeple farklı tasarımlara sahip daha şık ve modern görünümlü evler insanlar tarafından daha çok tercih ediliyor. Dış cephe duvar kaplamaları arasında en çok tercih edilen model taş duvar kaplamaları oluyor. Tuğla görünümlü, üst üste dizilmiş taş izlenimi veren birbirinden farklı renkte ve modelde pek çok duvar kaplama tasarımı ile karşılaşabilirsiniz. Bu zengin seçenekler sunan ürün yelpazesi arasından tercih yapmak ve seçilen tasarımı estetik bir şekilde uygulamak önemli oluyor. Dış cephelere yapılan bu kaplamalar aynı zamanda binanın ısı yalıtımını da sağlar. Böylece ısınma konusundan şikayetçi olan apartman sakinleri için binanın ısı yalıtımına etkili olacak modern bir dış cephe kaplaması yaptırmak önerilebilir. Binanın dışına gelebilecek zararları da önleme amaçlı yapılan bu kaplamalar, bina kat sayısı arttıkça daha maliyetli bir hale gelmektedir. İsterseniz tüm dış cepheyi kaplatma yöntemini tercih edebilir, isterseniz binanın sadece belirli kısımlarında bu kaplama modellerini kullanabilirsiniz. Tamamen isteklere ve beğenilere göre değişkenlik gösterebilmesi kullanım alanını da arttırmaktadır. Pek çok farklı modele ulaşmak ve beğendiğiniz ürünlere avantajlı fiyatlarla sahip olmak için Tekzen doğru adres.


En Çok Tercih Edilen Duvar Kaplaması Malzemeleri

İş yerlerinde, evlerde, alışveriş merkezlerinde, restoranlarda ve daha birçok yerde kullanılmaya başlayan duvar kaplamaları sayesinde daha estetik bir görünüm elde etmek artık çok kolaylaştı.
Siz de kendi seçtiğiniz bir renk ve tasarımdaki kaplama modeli ile yaşam alanlarınıza daha modern bir hava katmaya ne dersiniz? En çok tercih edilen modellerin başında taş, mermer, ahşap, duvar kağıdı, seramik gibi malzemeler gelmektedir. Bu seçenekler arasında basit bir şekilde uygulanan ve uzun süre boyunca dayanıklılığını koruyan ürünler duvar kağıtlarıdır. Duvar kağıtları, belli boyutlarda kesilmiş şekilde olup birbirlerine eklenerek duvara düzgün bir şekilde yapıştırılır. Kendinden yapışkanlı olmayan duvar kağıtları için duvar kağıdı yapıştırıcıları kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra alçıpan ve kartonpiyer de duvarda kaplama yapmak adına kullanılan farklı malzemelerdendir. Desenin ya da modelin kaliteli olması, renklerinin net ve canlı olması, kolay deforme olmaması ya da neme karşı dayanıklı olması kaplamaların tercih edilmesindeki en önemli faktörlerin başında gelir. Ürünlerin yalnızca fiyatlarına değil netlik ve kalitesine özen göstermek de oldukça önemlidir. Duvar paneli de yine kolay uygulanan ve en sık tercih edilen ürünlerdendir. Evinize en uygun tarzdaki kaplamayı seçerek siz de farklı ve yaratıcı bir duvar dekorasyonuna kavuşabilirsiniz.

Duvar Kaplaması Nasıl Uygulanır?

Duvarlara farklı bir görünüm kazandırmak için tercih edilen duvar kaplamasını uygulamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Duvar kaplaması nasıl yapılır diye sorulduğunda yapılacak ilk şey kaplamak istenilen duvarın ölçüsünü doğru alarak malzemeleri bu doğrultuda temin etmektir. Ardından duvarın toz ve kirden arındırılmış pürüzsüz bir yüzeye sahip olmasına önem gösterilmelidir. Eğer kullanacağınız kaplama kendinden yapışkanlı duvar paneli ise yapıştırıcı ya da beton harca gerek duyulmadan yapıştırılabilir. Ancak diğer kaplamalarda kullanılan panellerin yapıştırılması için harç ya da yapıştırıcı kullanılmalıdır. Harç bütün duvarı kaplayacak şekilde sürülmeli, boş yer bırakılmamalıdır. Ancak duvar kağıdı yapıştırıcıları diş macunu kadar az miktarda sürülmelidir. Parçaları yapıştırmaya başlarken düzenli ve eksiksiz bir şekilde ilerleyebilmek için köşelerden başlanması daha uygundur. Böylece yolunuzu belirlemekte zorlanmaz ve bütün duvarı kaplarken simetri hataları yapmazsınız. Tüm parçaları yerleştirdikten sonra kurumasını beklemeli, kuruyana kadar duvarın üzerine bir şey asılmamalıdır. Dilediğiniz ve dönüştürmek istediğiniz her mekan için kullanabileceğiniz bu kaplamalar ile alışılmışın dışına çıkabilir, modern bir dekorasyon görünümü sağlayabilirsiniz.

Benzer işler Böyle Yapılır.

Duvar Kaplaması Rehberi

Yorumlar