Kusursuz Bir Kamp Deneyimi için Öneriler

Kusursuz Bir Kamp Deneyimi için Öneriler

İyi bir kampçı, doğru kamp malzemelerinin, doğayla baş başa yapılacak bir tatilde kendisini her bakımdan destekleyecek önemli yardımcılar olduğunun farkındadır. Mevsimine göre seçeceğiniz kamp malzemeleri doğada güvende hissetmenize olanak tanıyacaktır.

Kusursuz Bir Kamp Deneyimi Yaşamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatil dönemi geldiğinde beş yıldızlı, her şey dahil planlar yapmaktan sıkılanların ve doğa tutkunlarının tercihleri arasında olan kamp hayatı, günümüzün en çok tercih edilen sosyal aktivitesi haline geldi. Kusursuz bir kamp deneyimi için çok ince çizgisi olan iki detay vardır. Doğada birlikte olacağınız arkadaş ve kamp malzemesi seçimi doğru yapılmadığında kusursuz olacağını hayal ettiğiniz kamp tatilinizin kabusa dönmesi an meselesi olabilir. İşte tam da bu sebeplerden dolayı kampa giderken dikkat edilmesi gerekenler konusunda size bazı tavsiyelerde bulunmak isteriz.

Öncelikle mevsimine göre doğru kamp malzemeleri seçmeniz doğada rahat ve güvende olmanız için önemlidir. Kamp yapacağınız yeri belirledikten sonraki adım çadırınızı ağaçlardan uzak açık bir alana kurmak olacaktır. Bu sizi kötü hava şartlarında güvende tutmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca hangi mevsimde gitmeye karar verirseniz verin kamp çantanıza ilk koyacağınız ürünler arasında kalın kıyafetler olmalıdır. Zira güneş batıp da hava serinlemeye hatta soğumaya başladığında sarınacak şeyler aramak istemezsiniz. 

Günümüzde bir uzvumuz halini alan akıllı telefonlara bel bağlamak kampta geçirilecek süre boyunca pek de akıllıca olmayacağından alana gitmeden önce konumunuzu belirleyip yakınlarınızla paylaşmanız mantıklı olabilir. Böylece hem kendiniz hem de sizi sevenler rahat hissedecektir. Sonuç olarak siz siz olun, tüm bunlara ek olarak aşağıda sıraladığımız başlıklara göz atmadan kamp çantanızı hazırlamayın.


Kamp Malzemeleri Listesiyle Başlayalım

İyi bir kampçı, doğru kamp malzemelerinin, doğayla baş başa yapılacak bir tatilde kendisini her bakımdan destekleyecek önemli yardımcılar olduğunun farkındadır. Mevsimine göre seçeceğiniz kaliteli bir kamp çadırı sizi doğada güvende hissettirmek için birebirdir. Ayrıca doğada işinize yarayacak her türden malzemeyi içine koyabileceğiniz bir kamp çantası seçmek de oldukça önemlidir. Bol bölmeli ve cepli, sırt destekli, dayanıklı ve hatta yağmurluğu olan bir sırt çantası epey işinizi görecektir. Kampta otel rahatlığı arayanlardansanız işiniz zor ancak yine de doğru kamp matı seçimi, size yerdeki taşları hissetmeden uykuya dalmanın konforunu yaşatacaktır. Yastıklı şişme matlar hem rahat hem de pratik olduklarından kampa giderken alınması gerekenler listenizin üst sıralarında yerini rahatlıkla alabilir. Kamp malzemeleri listesi yaparken unutulmaması gereken diğer ürünler arasında aydınlatıcılar ve konum belirleyiciler yer alıyor. Örneğin, içerisinde LED ışığı, pusulası, büyüteci, termometresi, kordonu, klipsi ve sinyal aynası bulunan Coghlans 6 fonksiyonlu düdük doğada zor durumda kaldığınız her anda yanınızda bulundurabileceğiniz çok fonksiyonlu yardımcınız olabilir. Kamp yaparken yokluğu düşünülemez konulardan biri de temizlik olduğuna göre yanınıza mutlaka almanız gereken malzemeler arasında kamp duşu da olmalı. Her türlü temizlik ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, 20 litre kapasiteli ve kısa sürede yüksek ısılara ulaşabilen Square kamp duşu tam da bunun için tasarlanmış. Askı aparatı sayesinde rahatça temizlenmeyi sağlayan bu ürünü, kampta nerede suya ihtiyacınız olursa oraya taşıyarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Çadır Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kampın olmazsa olmaz ekipmanlarının başında şüphesiz çadırlar geliyor. Ancak çadır deyip geçmeyin! Çadırın büyüklüğü, malzemesi, sağlamlığı, nefes alabilmesi gibi özellikleri sizi çadır alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıyor. Yaz ve kış şartlarına uygun farklı büyüklüklerdeki çadırlardan ihtiyacınıza uygun bir tanesini seçmeniz gerekiyor. Aksi takdirde doğada en rahat olmanız gereken sürelerde ya üşürsünüz ya da bunalırsınız. Ayrıca çadırların büyüklüğü iki kişinin bitişik yattığı düşünülerek tasarlandığı için, siz ne olur ne olmaz çadırınızı ekstra iki kişinin sığacağı büyüklükte alın. Buna ilaveten, yağmurlu havalarda çadıra su girmemesi için çadırınızın tabanına mutlaka çadırla aynı büyüklükte bir mat yerleştirmelisiniz. Böylece çadır hem daha sağlam olacaktır hem de içeridekiler yağmur suyunu emen toprağın neminden etkilenmeyecektir. Çadır seçiminde önemli olan bir diğer noktaysa çadırın sağlamlığının sembolü olan iskeletinin malzemesidir. Poller olarak da bilinen çadır iskeletinin alüminyum veya uçak sanayiinde de kullanılan bir malzeme olan duralüminyumdan yapılanları tercih edilirse çadırın sağlamlığından şüphe edilmez ve ürünü daha uzun vadede kullanmanız mümkün olur. Son olarak çadırın tepesinde bulunan, çadırın nefes almasına ve nem dengesini sağlamaya yardım eden küçük havalandırma penceresi çadır seçiminizde dikkat etmeniz gereken önemli unsurlardan sayılabilir. Aksi halde normal bir gecenin sabahında çadır içindeki eşyalarınızın nemlendiğini görebilirsiniz.


Kaliteli Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

Kampçılar için konforla aynı anlama gelen uyku tulumu, hangi mevsimde ve kim tarafından kullanılacaksa ona göre seçilmesi gereken önemli bir kamp malzemesi. Hangi uyku tulumunun size göre olduğunu belirlemek için öncelikle o ürünün bazı ısı limitlerine dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, geceleri erkeklere oranla elleri ve ayakları buz kesen kadınlar için daha fazla ısıtan tulumlar üretilirken, her daim sıcak kalabilen erkekler mevsimine göre seçtikleri standart bir tulumda rahatlıkla uyuyabiliyor. Aynı giysiler gibi uyku tulumlarının da farklı dolgu maddeleriyle doldurularak değişik hava şartlarına uyum sağlaması bekleniyor. Eğer çok yağmur yağan veya nemli bir alanda kamp yapacaksanız ıslansa da nemi ve suyu içerisine kabul etmeyen sentetik modelleri tercih etmeniz hayrınıza olacaktır. Ayrıca bu tulumlar, vücut ısısının ürün içerisinde korunmasını esas aldığından en iyi sonuç için yarım fermuarlı olanları tercih etmenizi öneririz. Ayrıca dikdörtgen ve mumya kesim olarak iki şekilde satılan tulumlardan kamp için en uygun olanları genellikle mumya modellerdir. Soğuk aylarda daha çok ısı yalıtımı sağladığı için soğuk ayların vazgeçilmez kamp malzemeleri arasında sayılan mumya tulumların yerini daha sıcak olan yaz aylarında dikdörtgen modeller alabiliyor.


Kamp Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat edilmelidir?

Bazen yemyeşil bir ormanın içinde bazen de masmavi bir gölün kıyısında zamanı durdurduğumuz kamp tatillerinde doğayla iç içe olma isteği kadar konfor arayışımız da ister istemez sürer. Kamp masası kadar önemli olan kamp sandalyeleri, herhalde kampta en çok vakit geçirdiğimiz kamp malzemeleri arasında yer alıyor. Tam da bu yüzden ürünün rahat olması ve kumaşının mevsime göre uyumlu olması çok önemli. Tabi sandalyenin iskeletinin de belli bir ağırlığı taşıyabilen bir yapıda olması gerekir. Aksi halde yemek zevkinin ortasında kendinizi yerde bulabilirsiniz. Uzun kamp tatillerinde hem açık havanın keyfini çıkarayım hem de rahat edeyim diyenlerdenseniz çelik iskeletli ve 160 kiloya kadar taşıma kapasitesine sahip portatif bir kamp sandalyesiyle bu iki dileğinize de kavuşabilirsiniz. Gelelim sandalyenin kumaşına. Kamp yapmak için kelebeklerin, arıların etrafta uçuştuğu sıcak ayları tercih edenlerdenseniz oturduğunuzda cildinizi terletmeyecek ve nefes alabilen kumaşlardan yapılan kamp sandalyesi sizi rahat ettirirken; bembeyaz bir kış zamanı doğada kalacaksanız bu türden bir ürün asla işinizi görmeyecektir. Bunun yerine rüzgâr geçirmeyen kumaştan üretilmiş portatif sandalyeler ihtiyacınız olan doğru kamp malzemeleri çeşitlerindendir.


İlk Kez Kampa Gideceklere Birkaç İpucu

  • Hava Durumu: Hangi mevsimde olursa olsun tatilinizde hava şartlarına karşı tedbirli olabilmek adına kamp alanına gitmeden önce hava durumu kontrolü yapsanız iyi olur.
  • Yiyecek Planlaması: Kampta kalacağınız günlere göre yiyecek planınızı yapmak oldukça önemli. Emin olun plansız yola çıkıp doğada aç kalmak istemezsiniz.
  • Kamp Arkadaşı Seçimi: Doğada birlikte kalacağınız kişi veya kişilerin kesinlikle kamp konusunda tecrübeli ve kafa dengi olması gerekir. Aksi halde tatil dönüşü o kişileri bir daha görmek istemeyebilirsiniz.

Tüm bunların yanında kampta karşılaşılan muhtemel problemlere yönelik diğer pratik çözüm önerileri ise tatilinizin ekstra huzurlu geçmesi için size yardımcı olacaktır. 

  • Alanını Çevrele: Doğada olacağınız için etrafta çokça minik misafirinizin de olması kaçınılmaz. Çadırınızı kurduğunuz alanın etrafını kireçle çevrelediğinizde bu misafirlere kapılarınızı kibarca kapamış olursunuz.
  • Sivrilere Karşı Tütsü: Geceleri sivrisineklerden korunmak için tütsü yakmak akıllıca olabilir. Bunun için adaçayını deneyebilirsiniz. Bizden söylemesi!

Benzer işler Böyle Yapılır.

Kusursuz Bir Kamp Deneyimi için Öneriler

Yorumlar