Minimalist Yaklaşım ile Sade Dekorasyon Fikirleri

Minimalist Yaklaşım ile Sade Dekorasyon Fikirleri

Felsefesinde çok şeye sahip olmanın değil ihtiyaç duyulan şeye sahip olmanın yer aldığı minimalizm akımında ilk adım mekanlarda mümkün olduğunca az renkte ve desende eşya kullanmakla başlar.

Hızla büyüyen şehir yaşamının aksine küçülen yaşam alanlarında en pratik ve konforlu çözümler sunan minimalist ev dekorasyonu çözümleri, evinde gözü yormayan sade ama bir o kadar da temiz ve şık bir tarz yakalamak isteyenlerin imdadına koşuyor. Herkesin çok sevdiği ‘küçük prens’ eserinin yazarı Antoine de Saint-Exupéry ne kadar doğru söylemiş: “Mükemmelliğe, eklenecek bir şey kalmadığında değil çıkarılacak bir şey kalmadığında ulaşılır.” Felsefesinde çok şeye sahip olmanın değil ihtiyaç duyulan şeye sahip olmanın yer aldığı minimalizm akımında birinci adım mekanlarda mümkün olduğunca az renkte ve desende eşya kullanmakla başlar. Duvar renklerinin de önem taşıdığı bu akımda genelde beyaz veya açık pastel tonlar kullanılarak renklendirilen duvarlar, tavan rengiyle bütünlük sağladığında evleri olduğundan daha geniş göstereceğinden küçük metrekareli evler için bir çözüm niteliği taşır. Dekorasyonda yalınlığa vurgu yapan minimalist yaklaşımla insanlar, büyük ve hantal mobilyalar yerine az yer kaplayan zarif eşyaları tercih ediyor. Ayrıca koltuk veya halılarda sade renkli modeller tercih ederek oturma odalarına dingin bir görünüm kazandırırken, banyo duvarlarında kullanılacak gri tonunu ahşap banyo mobilyalarıyla birleştirerek bu mekanlarda da minimalizmi yakalamak mümkün.

Eşya kalabalığını yok ettiğinizde geometrik formlu objelerle ortama hareketlilik katabilirsiniz.Böylece bu yeni sade ev dekorasyonu, gözünüze alıştığınızdan çok da farklı gelmeyecektir. Ayrıca kim demiş tek renk sıkıcıdır diye? Tavandan tabana beyaz bir mutfakta sadece işlevsellik ön plana çıkar ve sınırlar ortadan kalkar. Böylece siz de hiçbir objeye dikkat çekmeden fark yaratmanın keyfini sürersiniz.


Ev Dekorasyonunda Sade ve Şık Objelere Yer Açın

Minimalist ev dekorasyonu için mobilya seçiminizden sonraki adım doğru obje seçimi olmalıdır. Mümkün olduğunca az ve sade eşyaya yer vereceğiniz bu dekorasyon tarzında, oturma odaları veya yatak odaları için kullanabileceğiniz ev dekorasyon objeleri arasında abajur ilk akla gelen parçalar olarak öne çıkıyor. İster modern ister klasik isterse tripod abajur olsun evinizin tarzına uygun bir model kullandığınızda mekânın havasının hemen değiştiğini fark edeceksiniz. Ayrıca oturma odalarında kullanabileceğiniz zarif çiçekler veya ince çizgili sanatsal tablolar, mekanlara duruluk getirebilecek ev dekorasyon fikirleri arasında sayılabilir. Özellikle küçük boyutlu yatak odaları için normal gardıroplar yerine gömme gardıropların tercih edilmesi hem alandan tasarruf sağlayacak hem de size daha pratik bir kullanım sunacaktır. Ev dekorasyonu anlamında yalın bir tarza sahip olan minimalizm akımında doğallık ön planda olduğu için evlerin gün ışığı almasına büyük önem verilir. Odalarda çoğunlukla büyük şeffaf perdelerin tercih edilmesinin sebebi de budur. Geometrik şekilli objeler, bu akımın olmazsa olmazları arasında olup banyo küvetinden resim çerçevesine kadar her alanda bu tarz eşyalar kullanılabilir. Siz de istediğiniz bir mekânda sade ama alışılmışın dışında formlu objelere yer vererek ev dekorasyonunuza farklılık katabilirsiniz. Son yıllarda minimalizm akımında öne çıkan ev dekorasyon unsurları arasında yemek masaları da ön plana çıkıyor. Masa etrafında birçok sandalye yerine sadece ahşap veya ahşap ve ferforjenin birlikte kullanıldığı bank modellerinin yaygın olarak tercih edildiği dikkat çekiyor. Siz de yemek odanızda bank kullanarak fonksiyonelliği ve konforu buluşturmayı deneyebilirsiniz.


Çekmeceleriniz ve Dolaplarınızdaki Karışıklığı Azaltın

Bir minimaliste, “senin için sadelik kadar önemli olan ikinci şey nedir?” diye sorsanız alacağınız cevap ‘düzen’ olurdu. Yaşam alanınızda sadeliği yakaladığınızda dikkat dağıtıcı etkenleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Çok fazla göz yoran ve karmaşık olan dolap çekmecelerinizden ilk etapta gereksiz eşyaları çıkartarak sadeleştirebilirsiniz. Özellikle mevsimsel geçişlerde evinizde yazlık kışlık eşya ayrımı yapanlardansanız vakum torbalarını büyük ihtimalle baş tacı edeceksiniz. Zira bu ürünler yastık, battaniye ve yorgan gibi büyük boyutlu eşyaları sihirli bir değnek değmişçesine küçültüp dolaplara sığdırmakta ustadır. Ayrıca düzen tutkunlarının en büyük sıkıntılarından biri olan çorap ve çamaşır çekmecesinin karışıklığınaysa çekmece düzenleyici kutularla elveda demek mümkün. Her ebatta ve renkte bulunabilen bu ürünlerle çorap, kravat gibi çamaşırlarınız ile saat, kravat gibi aksesuarlarınızı da düzenlemeniz mümkün.

Mutfak dolaplarınızdaki düzenlemeler için özellikle raf yükselticiler size büyük kolaylık sağlayacak. Bu ürünlerle, ister tencere ve tavalarınızı zarar görmeden düzgünce yerleştirin isterseniz her gün kullandığınız tabaklarınızı göz hizanızdaki yeni yerlerine koyun.


Banyonuzun Yükünü Azaltın

Minimalizm akımının banyolara da taşınmasıyla bütünlük kazanan ev dekorasyonu, banyoları baştan aşağı hafifletiyor. Mutfakta olduğu gibi banyolarda da küçük küçük çokça eşya bulunması, yeterli alan olmadığında bu mekanların karışık ve düzensiz görünmesine yol açabilir. Ancak doğru ve işlevsel ürünler kullanılırsa düzensizlik banyolarınızı ele geçiremez. Banyolarda göze en çok batan eşyaların başında kadınların takı ve makyaj malzemeleri gelir diyebiliriz. Çoğunlukla çamaşır makinesinin veya lavabo tezgahının üzerine konulan bu ürünler hem banyonun temizliğini zorlaştırır hem de karışık bir görüntüye mahal verir. Oysaki çeşit çeşit takı organizer modelleriyle takılarınız hem bir arada olur hem de dolap içinde kendine rahatlıkla yer bulabilir. Bunun dışında banyoların yükünü azaltmak konusunda boy dolapları ve dekoratif sepetler de yabana atılmayacak derecede kullanışlıdır. Çeşitli ebatlardaki boy dolapları ve birbirinden şık hasır veya rattan sepetler banyolardaki fazlalıkları yok etmeye yetiyor. Siz de eskiden duvarlara astığınız el havlularınızı minik hasır sepetlere yerleştirdiğinizde aradaki düzen farkını hemen hissedeceksiniz. Ayrıca tezgâh altı dolaplarının daimî sakinlerinden olan temizlik deterjanlarının düzeni için de pratik bir çözüm mevcut. Asmalı tezgâh altı deterjanlıklarlla dolap kapaklarına asılan aparatlara yerleştirilen ürünler, hem yerden tasarruf sağlıyor hem de banyolara düzen getiriyor.


Tarzınızı Keşfedin ve Kıyafet Dolabınızı Düzenleyin

Kıyafet dolabının içinin görünmeyen bir alan olduğunu ve düzenlenmesinin gerekli olmadığını düşünenlerdenseniz yanılıyorsunuz. Sade ev dekorasyonu, her gün açıp kapattığınız kıyafet dolaplarının düzeninden de sorumlu. Gözünüzün alıştığı ama aslında hiç kullanmadığınız kıyafetleriniz, aksesuarlarınız mutlaka vardır. İhtiyaç ve öncelik listenizi belirleyerek bu ayrımı yapabilirsiniz. Sadece sevdiğiniz kıyafetlerinizi ve aksesuarlarınızı saklayın. Kullanmadığınız eşyaları online’da satışa çıkarabilir ya da ihtiyaç sahibi birine verebilirsiniz. Çekmece ve dolapların iç düzeni ise en hassas ve üzerinde mesai harcanan bir konudur. Bu konuda da yardımınıza dolap içi düzenleyiciler koşuyor. Online olarak sipariş verebileceğiniz veya ev güzelleştirme merkezlerinden temin edebileceğiniz dolap içi düzenleyiciler giysilerinizi sınıflandırmak ve rahat nefes almalarını sağlamak için en ihtiyaç duyacağınız ev düzenleme ürünleri olacaktır.

Bunun dışında çok kıymet verdiğiniz takım elbiselerinizin kıyafet dolaplarında kirlenmeden uzun süre boyunca saklanması için kullanılan elbise kılıfları, dolaplarda sadece düzeni sağlamakla kalmıyor kıyafetlerinizin temizliğini de garantiliyor. Kıyafet dolabınızı tarzınıza ve amacınıza uygun bir giysi düzenleyici ürün kullanarak baştan aşağı derli toplu bir hale sokabilirsiniz. Böylece evinizin görünen ve görünmeyen yerlerinde düzeni ve sadeliği yakalamış olursunuz.


Benzer işler Böyle Yapılır.

Minimalist Yaklaşım ile Sade Dekorasyon Fikirleri

Yorumlar