Sokaktaki Patili Dostlarımız İçin Neler Yapabiliriz?

Sokaktaki Patili Dostlarımız İçin Neler Yapabiliriz?

Modern hayatın yoğun tempolu günleri, insanların çevrelerinde olup bitenleri görmelerini engellemekte. Özellikle şehir sokakları, patili dostlarımız için oldukça tehlikeli bir yaşam alanı olmakta. Sevimli dostlarınızın daha mutlu ve sağlıklı olmalarını istiyorsanız birkaç küçük sevgi hareketiyle bunu kolayca başarabilirsiniz.

Su her canlının ihtiyacıdır. Evinizin önüne koyacağınız bir kap su, sıcak günlerde susuz kalmış dostlarınızın imdadına yetişebilir. Sokak hayvanları için ideal olan depolu su kapları ile de sabit istasyonlar oluşturabilir, patili dostlarınıza temiz bir su kaynağı hediye edebilirsiniz.Gün içerisinde yolda yürürken veya bir deniz kenarında otururken sizlere eşlik eden sokak hayvanları, yaz kış demeden sizleri yalnız bırakmayan en iyi dostlarınız oluyor. Kedi, köpek gibi patili dostlarınızın sevginize ve yardımlarınıza olan ihtiyacı özellikle olumsuz hava şartlarında daha da artıyor. Sesleri, neşeleri ve hareketleriyle yüzünüzü gülümseten bu dostlarınıza yapabileceğiniz birkaç basit yardımı sizin için hazırladık:

 • Sabah ve akşam öğünlerinizden kalan baharatsız yemeklerinizi bir kenara ayırarak sokak hayvanları için lezzetli bir kap hazırlayabilirsiniz.
 • Yardıma ihtiyacı olan hasta sokak hayvanları için belediyenizin veterinerlik müdürlüklerini arayabilir, dostlarınızı ücretsiz bir şekilde tedavi ettirebilirsiniz.
 • Soğuk kış aylarında sevimli kedi ve köpek yavruları aracınızın motor kısmında ısınmaya çalışıyor olabilir. Burada uyuyakalmış olan veya sizleri farkedemeyen dostlarınızı uyarmak ve zarar görmelerini engellemek için aracınızı çalıştırmadan önce kaputuna vurabilirsiniz. 
 • İnsanları Sokak Hayvanlarını Sahiplenmeye Teşvik Edebilirsiniz. #satınalmasahiplen

Özellikle şehir sokakları, patili dostlarınız için oldukça tehlikeli bir yaşam alanı oluyor. Arabalar, çeşitli kirlilikler, kalabalık ve daha birçok olumsuz unsur onların yaşam kalitesini düşürüyor. Sokak hayvanlarına yapılabilecek iyiliklerin başında insanları sokak hayvanlarını sahiplenmeye teşvik etmek geliyor. Patili dostlarınız için üzerinize düşen görevleri yaptıktan sonra çevrenizdeki insanları da bu konuda bilinçlendirebilirsiniz. Modern hayatın yoğun tempolu günleri, insanların çevrelerinde olup bitenleri görmelerini engelleyebiliyor. Çeşitli paylaşımlar yaparak onlara etraflarında yaşayan ve yardıma ihtiyaç duyan canlıları hatırlatabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgede yaşayan ve sıcak bir yuvaya ihtiyacı olan sokak hayvanlarının fotoğrafını çekip sosyal medyada satınalmasahiplen hashtagı ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede, sevimli dostlarınızı sahiplenmek isteyecek yeni aileleriyle daha hızlı ve güvenilir bir şekilde kavuşturmuş olacaksınız. 


Sokak Hayvanlarına İlgi ve Sevgi Göstermeyi İhmal Etmeyin

“Sokak hayvanları için neler yapılabilir?” diyorsanız, ilk olarak yapmanız gereken onlara sevgiyle ve ilgiyle yaklaşmak olacaktır. Her canlı gibi onların da sevgiye ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Çevrenizdeki sokak hayvanlarıyla saatlerce vakit geçirmenize gerek kalmadan yanlarından geçerken başlarını okşamanız bile onlar için büyük bir sevgi kaynağı olacaktır. Sevimli dostlarınızın daha mutlu ve sağlıklı olmalarını istiyorsanız birkaç küçük sevgi hareketiyle bunu kolayca başarabilirsiniz. Dilerseniz onu gördüğünüzde patileri ile selamlaşın, dilerseniz de sırtını okşayıp yanında olduğunuzu ona hissettirin. Hangi yolla ilgi gösterecek olursanız olun her zaman en önemli husus bunu yaptığınız veya yapmadığınız olacaktır. Siz sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin, onlar bunu her şekilde hissedecektir.

Sokak Hayvanlarını Kötü Hava Koşullarından Koruyacak Çözümler

Kötü hava koşullarında savunmasız bir hale bürünen sokak hayvanlarının sizlerin çözümlerine ihtiyaçları oluyor. “Kışın sokak hayvanları için neler yapılabilir?” diyorsanız, öncelikle soğuk bir günde titreyerek bir kenarda oturan dostunuzu göz ardı etmemeniz gerekiyor. Elinizden geldiği kadar ona yardım etmeli eğer gerekli yardımları tek başınıza gerçekleştiremiyorsanız yetkili bir kuruma haber vermelisiniz. Soğuktan korunmaya çalışan sokak hayvanlarının kurtarıcısı olan küçük ev ve barınakları onlara hediye edebilirsiniz. Böylece, zorlu şartlarda içinde kendilerini koruyabilecekleri sıcak bir yuvaya sahip olmuş olacaklar. Bu barınakların içerisine yerleştireceğiniz battaniyeler, yağmurlu ve soğuk günlerde dostlarınızı sıcak ve kuru tutar. Sadece kış aylarında değil tüm mevsimlerde ihtiyaç duydukları temiz su ve bir kap yemek ile her koşulda karınlarının tok olmalarını sağlayabilirsiniz. Çevrenizde yaşayan sokak hayvanlarının kötü hava koşullarında yaşadıkları olumsuz durumları gözlemleyebilir onlara özel çözümler de geliştirebilirsiniz.


Sokak Hayvanlarının Susuz Kalmaması İçin Sabit Su İstasyonları 

Sokak hayvanları için sabit su istasyonları temiz su ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri önemli bir uygulama oluyor. Mahallenizde belirli noktaları belirleyerek buralara plastik su kaplarını yerleştirebilirsiniz. Evinizin önüne veya dostlarınızın bulunmayı en çok sevdiği parklara koyduğunuz su istasyonları onlar için kurtarıcı bir rol üstlenecektir. Beş litrelik su şişelerinin alt kısımlarını keserek patili dostlarınız için su kapları oluşturabilirsiniz. Bu su kaplarını her zaman aynı noktalara koyarak sokak hayvanlarına yardımcı olabilirsiniz. Böylece, onların su istasyonunu arayarak yorulmalarını ve susuz kalmalarını engellemiş olursunuz.


Sokak Hayvanlarının Aç Kalmaması İçin Özellikle Dikkat Edin

Sokak hayvanları her zaman günlük yiyeceklerini bulamayabiliyorlar. Onların aç kalmaması için siz dostlarının özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Tekzen evcil hayvan gereçleri arasında bulunan mama kapları, bu konuda sizlere yardımcı oluyor. Patili dostlarınız için özel olarak hazırlanan mamalardan satın alarak bu kapların içerisine koyabilirsiniz. Belirli zaman aralıklarıyla sokakta belirli bölgelere yerleştirdiğiniz kaplara koyduğunuz mamalar, sokak hayvanlarının aç kalmasını önleyecektir. Dilerseniz evde kalan baharatsız yemeklerinizi de onlarla paylaşabilirsiniz. Özellikle et ve süt ürünleri sokaktaki hayvanlar için sağlıklı bir besin kaynağı olacaktır. Bu basit görevleri yerine getirerek patili dostlarınızın aç kalmasını ve hasta olmalarını engelleyebilirsiniz.


Yaralı Sokak Hayvanlarına Nasıl Yardım Edebiliriz?

Kaza geçirmiş olan yaralı sokak hayvanlarına olabildiğince hızlı bir şekilde yardım eli uzatmanız gerekiyor. Belediyelerin sahip olduğu hayvan ambulansı hizmetlerinden yararlanarak dostunuza ilk ve doğru müdahalenin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Gerekli numarayı hemen şimdi telefonunuza kaydedebilir, ihtiyacınız olduğu zaman vakit kaybetmeden yardım isteyebilirsiniz. Tedavi merkezlerine götürülen yaralı sokak hayvanlarına tüm gerekli hizmetler sunuluyor. Bakımları yapılıp sağlıklı bir hale getiriliyorlar. Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulmayan durumlarda evcil hayvan bakım sağlık ürünleri ile de sevimli dostlarınıza yardım edebilirsiniz. Yaşlı köpek ve kediler için özel olarak hazırlanan besin tabletlerini düzenli bir şekilde onlara yedirerek, bağışıklıklarını destekleyebilirsiniz. Beyin fonksiyonlarını iyileştiren bu ürünler, daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Ağrı kesici tabletlerle de hafif ağrısı olan sokak hayvanlarının imdadına yetişebilirsiniz. Bu gibi ürünleri kullanmadan önce kullanım talimatını okumanız ve bir uzmana danışmanız doğru bir adım olacaktır.

Bonus: Mama Kasası Nasıl Yapılır?

Mama kasaları, sokak hayvanlarının kurtarıcısı olan ve yemeklerine güvenli bir şekilde ulaşmalarını sağlayan yardımcılar arasında yer alıyor. Basit malzemelerle pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz mama kasaları ile patili dostlarınıza yardım eli uzatabilirsiniz. Zahmet gerektirmeyen adımlar sonucunda ortaya çıkan güzel anlar sizleri de mutlu edecektir. Sevimli dostlarınızın mutluluğu ve sağlığı için “mama kasası nasıl yapılır?” sorusunun cevabı olarak izlenmesi gereken adımları sizlere detaylı bir şekilde hazırladık: 

 • Öncelikle mama kaplarının alt kısımlarının ölçülerini alın ve bir ahşap materyal üzerinde işaretleyin.
 • İşaretlediğiniz bölgeleri matkap ile delip, dekupaj aleti yardımıyla da kesin.
 • Sahip olduğunuz kasanın üzerine, mama kaplarını işaretleyip kestiğiniz ahşap materyali yerleştirin. Akabinde, menteşeleri takarak bu iki unsuru birleştirin.
 • Matkap yardımıyla kilidi kasanın üzerine monte edin.
 • Kasa içerisine sokak hayvanları için hazırlanan mamaları koyun ve kilidi kapatın.
 • Kasanın üzerine monte ettiğiniz ahşapta kestiğiniz yuvarlak boşluklara mama kaplarını yerleştirin.
 • Dilerseniz mama kaplarından birine mama diğerine de su koyabilirsiniz.
 • Mama kaplarının boşaldığını gören sizler ve diğer sokak hayvanı dostları kilitli kısımda depolanan mamalardan kaplara koyabilirsiniz.Böylece, patili dostlarınız hiçbir zaman aç kalmazlar.

Yukarıdaki basit adımlar, sizleri sokak hayvanı için mama kasası yapımında doğru bir şekilde yönlendirecektir. Dilerseniz Tekzen’in sokak hayvanları için özel olarak hazırladığı mama kasası yapımı videosunu da izleyebilirsiniz. Sizler için küçük fakat sevimli dostlarınız için oldukça büyük ve değerli olan bu görevleri yerine getirerek onlara daha kaliteli bir yaşam imkanı tanıyabilirsiniz. Benzer işler Böyle Yapılır.

Sokaktaki Patili Dostlarımız İçin Neler Yapabiliriz?

Yorumlar