Su Tasarrufu için yapabileceklerimiz?

Su Tasarrufu için yapabileceklerimiz?

Su tasarrufu yapmanın en önemli adımının bilinçli farkındalık ile başladığını söylemek yanlış olamaz. Gereksiz tüketimin önüne geçilmesi, kaynakları korumak için önemliyken tükenen su kaynakları için neler yapılıyor/yapılabilir sorusunun hem bireysel hem de toplumsal düzeyde sorulması aksiyon almak için oldukça kıymetlidir.

Su, hayatın kaynağıdır. Yetişkin bir insanda vücut ağırlığının %60-70(2/3)’i oranında su olması bu oranın bebeklerde %75’e kadar çıkabilmesi suyun ne kadar önemli olduğunun farkına varmak için anlamlı bir veridir. Peki, hayati bir doğal kaynağımız olan suyun tükendiğinin farkında mısınız? Peki, nasıl tükeniyor? Dünyanın doğal dengesinin bozulmaya başlaması ekosistemin de değişmesini beraberinde getirirken ırmaklar ve göller kurumaya, barajlardaki sular azalmaya başlamıştır. 22 Mart’ın dünya su günü olarak ilan edilmesi dünyada tükenmekte olan temiz su kaynakları konusuna dikkat çekmek için önemli bir adımdır. Yapılan çalışmalar kişi başına düşen yıllık su miktarının her geçen gün azaldığını gösterirken dünyadaki bazı bölgelerin temiz su kaynağına ulaşamıyor olması ise oldukça kaygı vericidir. Nüfus artarken doğal kaynakların stabil kalması bile çok önemliyken aksine azalması susuzluğun çok da uzakta olmadığını göstergesidir. Veriler gösteriyor ki su tasarrufu yapmanın önemi her geçen gün daha da öncelikli hale gelmesi gereken konulardandır. Su tasarrufu yapmanın en önemli adımının bilinçli farkındalık ile başladığını söylemek yanlış olamaz. Gereksiz tüketimin önüne geçilmesi, kaynakları korumak için önemliyken tükenen su kaynakları için neler yapılıyor/yapılabilir sorusunun hem bireysel hem de toplumsal düzeyde sorulması aksiyon almak için oldukça kıymetlidir. Musluk ucu su tasarruf başlığı gibi su tasarruf aparatları musluk kullanılan her alana uygunken farklı alanlarda yağmur suyu toplayarak ihtiyaç olduğunda kullanma da yerel yönetimler bazında alınacak önlemler arasındadır.

Yaşanabilir Bir Dünya İçin Su Tasarrufu Yapmanın Önemi

Evde suyun en çok nerede kullanıldığı sorulduğunda muhtemel cevaplardan biri mutfak olacaktır. Mutfakta su tasarrufu yapmanın yollarından biri bulaşıkları elde yıkamamak olarak bilinir. Su tasarrufu için neler yapmalıyız sorusu ise su tüketimini suyun olduğu her alanda minimize etmek olarak cevaplanabilir. Tasarrufun yansıması, su kaynaklarının sürdürülebilir olmasıyla birlikte aile bütçesinde de bütçe fazlası olarak kendisini gösterir. Suyun canlıların yaşam kaynağı olduğunu bilmek yaşamın susuz devam etmeyeceği öngörüsüne de sahip olmayı beraberinde getirir. İçme suyu olarak kullanılmasından kişisel ihtiyaçlara kadar her alanda temiz su kaynağına ulaşabiliyor olmak oldukça büyük bir şanstır. Bu şansa sahip bölgelerde ülkelerden başlayarak yerel yönetimler ve evleri de kapsayacak önlemler konusunda farkındalık yaratmak uzun dönemde tonlarca suyun israfının önüne geçebilmek için çok değerlidir. Dünya küresel ısınma tehdidi ve var olan doğal su kaynaklarının kuruması gibi oldukça tehlikeli bir durumla karşı karşıyadır. Teknolojik gelişme insanlık için kaçınılmaz bir durumken gelişen ve değişen kaynakları korumanın bir yolunu bulmak insanlığa düşen önemli bir sorumluluktur. Su tasarruf tedbirleri dünya çapında uygulandığında ise kayda değer bir su kaynağının kurtarılması anlamına gelir.


Evde Su Tasarrufu

Evde geçirilen süre düşünüldüğünde suyu verimli kullanabilmek için alınabilecek aksiyon oldukça fazladır. En fazla su tüketiminin mutfakta olduğu düşünüldüğünde ise bulaşık yıkanan sudan tasarruf ederek işe başlanabilir. Bulaşıkları elde yıkamak hem zaman alan hem de sürekli su kullanmayı gerektiren bir süreç olduğundan bunun yerine bulaşık makinesi bir seçenektir. Özellikle eko yıkama programı gibi programlara sahip olan makineler daha az su kullanır. Bunun yanında makine dolmadan çalıştırmamak da su tasarrufu yanında elektriği de verimli kullanmak açısından anlamlıdır. Her şeyden önce bugünden doğal kaynakları verimli kullanmak gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilme misyonunu yerine getirebilmek için önemli bir adımdır. Mutfakta su tasarrufu anlamında sebzeleri musluğu açıp suyun altında yıkamak yerine su dolu kabın içinde yıkamak, tasarruflu musluk başlığı kullanmak gibi oldukça fazla yol vardır. Bunun yanında banyoda duşta geçirilen sürenin optimize edilmesi, diş fırçalarken ya da el yıkarken kullanılmadığı durumlarda musluğun kapalı tutulması da su tasarrufuna fayda sağlar. Evde kendi imkânlarınızla su tasarrufu yapmaya başlamanıza rağmen yeterli olmadığını düşünüyorsanız perlatör su tasarruf kartuşu sizin için oldukça ideal bir seçenek olacaktır. Evde su tasarrufu konusunda oldukça başarılı sonuçlar sunan perlatör su tasarruf kartuşu hakkında daha fazla bilgiye Tekzen üzerinden ulaşarak avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

İş Yerinde Su Tasarrufu

Evlerde olduğu kadar iş yerinde de su tasarrufu yapabilmek için gerekli önlemleri almak işverenin sorumluluğu olduğu kadar çalışanın da sorumlulukları arasındadır. Özellikle fabrika ortamlarında su kullanımı ofislere göre daha fazladır. Üretimde gereken suyun yanında çalışanların duş aldığı alanlar, mutfaklarda ve banyolarda kullanılan su gibi kullanım alanı oldukça geniştir. Her bir alanda kendine özgü önlemler almak, broşürler ve eğitimlerle bilinçli su tüketimini özendirmek sosyal sorumluluk projesi haline getirmek su kaynaklarını korumak için önemli önlemlerdir. İş yerinde su tasarrufu yapmanın yollarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkün.

 • Damlatan ve sızdıran musluk ve sifonları tamir etmek.
 • Tuvaletlerde klasik rezervuarlar yerine su tasarrufu sağlayan rezervuarların çift kademeli modellerini tercih etmek.
 • Klozete tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi temizlik malzemelerinin atılmamasını sağlamak.
 • Tüm musluklarda su tasarruf kartuşu kullanmak.
 • İş yeri mutfaklarında bulaşık makinesi kullanımını sağlamak.
 • Su israfının önüne geçebilecek önlemler konusunda çalışanları bilinçlendirmek.
 • İş alanı uygunsa yağmur yağdığında su rezervi oluşturmak.
 • İçinde fosfat bulunmayan temizlik ürünlerinin kullanılmasını sağlamak. Fosfat içerikli ürünler suda çözüldüğü için temiz su kaynaklarına zarar vermez.

Barajlardaki doluluk oranı bugün geldiğimiz noktada suyu verimli kullanmanın önemini ortaya koyarken yaşam alanlarında su tasarrufu yapmak ve yapılması konusunda gönüllü olmak her insanın görevleri arasında yer alır. Bunun yanında Myra dokunmatik eviye bataryası gibi ürünler özellikle çok kişinin çalıştığı işyerlerinde su tasarrufuna katkı sağlama konusunda başarılıdır. Myra dokunmatik eviye bataryası hakkında daha fazla bilgiye Tekzen üzerinden ulaşabilirsiniz.


  Su Tasarruf Aparatları Hayatımızın Bir Parçası Olsun

  Günde kaç kez elinizi yıkadığınızı hiç düşündünüz mü? En basitinden sabah kalkınca, yemeklerden önce ve sonra, diş fırçalarken, bulaşıkları yerleştirdikten sonra olarak bile günde en iyi ihtimalle 10 kez el yıkanır. Her el yıkadığında ise normal bir musluktan akan su kayda değer oranda su israfına sebep olur. Sadece el yıkarken ve diş fırçalarken değil duş alırken tüketilen su oranı da araştırmalardaki veriler baz alındığında kaygı vericidir. Peki ne yapmalı? Su tasarruf aparatı kullanmak bir çözüm müdür? Böyle bir aparat önemli bir çözüm olsa da alışkanlıklar da önemlidir. Su kullanılmasa bile suyun hala akmaya devam etmesi aparat sayesinde daha az olacaktır. Diş fırçalarken ya da el yıkarken kullanılmadığı durumlarda musluğun kapatılması tasarruf açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir noktadır. Su tasarruf aparatı ne işe yarar? Aparat musluğun başına kolayca takılarak su tasarrufu sağlarken verimliliği de arttırır. Bunun yanında suyu da filtreleyen ürün suyun hacmini arttırarak köpüklü akmasını sağlar. Su tasarruf perlatörü olarak da bilinen ürün hem evlerde hem de iş yerlerinde sudan tasarruf etme konusunda iddialıdır. Doğa dostu ürünleri önceliğine alan Tekzen su tasarruf aparatı kategorisinde de zengin ürün portföyü sunar.

  En Verimli Su Tasarrufu İçin Musluk Aparatları

  Evlerde ve iş yerlerinde suyun verimli kullanılabilmesi için tasarruf aparatları kullanmayı ihmal etmeyin. Su tasarruf aparatının faydaları nelerdir? Öncelikle suyu filtrelediği bilinen ürün, suyu havayla karıştırarak akıntının hızını arttırır. Lavabo bataryaları ile kullanıldığında suyun basıncı artmış gibi görünürken harcanan su miktarının azalması dikkat çekicidir. Özellikle su basıncının düşük olduğu evlerde suyun hacmini arttıran aparatlar oldukça avantajlıdır. Perlatör suya hava kattığında musluğa ulaşan su damlaları küçülür. Ayrıca musluktan gelen suyu filtre yardımıyla küçük parçalara böldüğü için su sıçraması azaldığı gibi suyun daha çok alana sirayet etmesi sağlanmış olur. Ayrıca duş setleri de perlatör kullanımına olanak sağlayarak aynı şekilde suyun hacimli ancak daha az kullanılmasını mümkün kılar. Yeni nesil su tasarrufu musluk aparatlarına Tekzen üzerinden ulaşıp ihtiyacınız olan modeli sipariş ederek su tasarrufuna katkı sağlama yolundaki ilk adımı atmaya ne dersiniz?

  Benzer işler Böyle Yapılır.

  Su Tasarrufu için yapabileceklerimiz?

  Yorumlar